مدیریت مرکز زبان و آموزش‌های حرفه‌ای

مقدمه

مرکز آموزش های حرفه ای برای ارتقای ظرفیت محصلان، کارمندان و اساتید به منظور برگزاری دوره های آموزشی مفید و کاربردی در بهار سال ۱۳۹۸ آغاز به فعالیت کرد.

معرفی مرکز

مرکز آموزش های حرفه ای دانشگاه خاتم النبیین (ص)  با هدف ارتقاء ظرفیت و مهارت نیروی انسانی داخل دانشگاه و جامعه شروع به فعالیت نموده است. این مرکز به عنوان یک بخش مکمل در کنار سایر بخشهای و آموزشهای آکادمیک عمل نموده و تأکید آن بر ارائه آموزشهای تخصصی فوق برنامه به جامعه علمی می باشد تا آنها را برای ورود به بازار کار و رقابت آماده سازد.

 ماموریت مرکز آموزش های حرفه ای

 • فراهم نمودن زمینه رشد و پرورش استعدادهای و مهارتهای جامعه علمی با هدف تربیت نیروی انسانی ماهر، کار آفرین و متخصص در کنار آموزشهای آکادمیک مطابق با معیارهای بین المللی
 • فعالیت به عنوان یک واحد اجرایی فعال در بخش فعالیتهای فوق برنامه در کنار سایر واحدهای اداری و آکادمیک دانشگاه
 • فراهم سازی زمینه دستیابی به آموزش بهتر و معیاری

چشم انداز مرکز آموزش های حرفه ای

مرکز آموزش های حرفه ای برآن است تا در بخش آموزشهای کاربردی و فوق برنامه با هدف ایجاد فرصت های بهتر با تربیت نیروی ماهر و خلاق در سطح کشور پیشگام باشد.

حوزه فعالیت های مرکز آموزش های حرفه ای

 1. خدمات آموزشی

انگلیسی

انسانها از آغاز تا حال حاضر برای برقراری ارتباط با یکدیگر از ابزارهایمتفاوتی بهره برده اند. در بین این ابزار،زبان تنها ساختاری است که می توان از بوسیله آن پیچیده ترین مفاهیم را به شکلی ساده و کامل منتقل کرد.نکته مهم این است که مردم در دنیا با زبان های مختلفی با هم تکلم می کنند و ممکن است این امر ارتباط بین جوامع را با مشکل مواجه کند. لذا وجود زبان مشترکی در همه دنیا برای برقراری ارتباط میان کشورها و جوامع ضروری است. در قرن گذشته و جاری زبان انگلیسی برای این منظور بسیار مورد توجه بوده است . بنابراین یادگیری زبان انگلیسی بسیار مهم و مورد نیاز همه می باشد و از طرفی با گسترش ارتباطات این امر مهم تر جلوه می کند.زبان انگلیسی از زبان‌های هندواروپایی از شاخه ژرمنی می باشد. قریب نیمی از لغات و دستور زبان انگلیسی از ریشه ژرمنی است. زبان انگلیسی باستان  و زبان آلمانی باستان بسیار به هم شباهت داشته اند. دلیل آن مهاجرت اقوام ژرمنی از آلمان به بریتانیا می باشد و به نوعی زبان آلمانی را می توان مادر زبان انگلیسی دانست.

زبان انگلیسی زبان مادری مردم در کشورهای انگلستان،ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، ایرلند، نیوزلند، آفریقای جنوبی، غنا و بسیاری کشورهای دیگر است. انگلیسی امروزه از نظر تعداد گوینده، پس از زبان های چینی و اسپانیایی، سومین زبان جهان است. ۳۸۰ میلیون نفر زبان مادری‌شان انگلیسی است. انگلیسی در بسیاری از کشورها زبان میانجی است ومهم‌ترین زبان دنیا در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، صنعتی، فرهنگی و علمی در روابط بین‌الملل به شمار می‌آید.

یادگیری زبان انگلیسی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. زبان انگلیسی، زبان علم است و آموزش رشته‌های مختلف در سطوح عالی و تولید علم به زبان انگلیسی صورت می گیرد. با پیشرفت روند جهانی سازی ارتباطات بین المللی، تجارت جهانی و آموزش علوم جدید به زبان انگلیسی انجام می شود و عدم آشنایی با این زبان معادل عدم حیات در دنیای مدرن است. انگلیسی زبان رسمی اخبار و اطلاعات مبادله‌شده‌ی جهان است. قریب به نیمی از روزنامه‌های منتشر‌شده‌ی در سر تاسر دنیا به انگلیسی است. پنج شبکه ی اطلاع‌ رسانی (CBS,NBC,ABC,BBC,CBC) به انگلیسی برنامه پخش می‌کنند. ۷۵% تله‌تکس‌های دنیا ، حدود ۸۰% اطلاعات کامپیوتر‌ها، بیش از ۸۰% از صفحه‌های اصلی وب سایت‌ها و حدود ۷۰% ایمیل‌های دنیا به انگلیسی می باشند. با تسلط به زبان انگلیسی می‌توان در حین سفر به ۴۵ کشور انگلیسی زبان بدون نیاز به راهنما یا مترجم از سفر لذت برد.مترجم‌های آنلاین مثل گوگل ترنسلیت محدودیت‌های زیادی دارند و متون و جملات در این ماشین ها تقریباً غیرطبیعی ترجمه می‌شوند. یادگیری انگلیسی تا حد زیادی نیاز به این مترجم ها را رفع می کند. زبان انگلیسی توسط سیاستمداران کشورهای مختلف به منظور برقراری ارتباط استفاده می شود. انگلیسی، زبـان اصلی سازمانهایی از قبیـل سازمـان ملل متـحد (UN)، نـاتـو (NATO) و… می‌باشد.

انگلیسی زبان علوم بویژه فناوری های تراز بالایی مانند علوم ژنتیک، پزشکی و کامپیوتر می باشد. حـدود ۹۵% مقـالات علمی منتشر شده، به زبان انگلیسی است کـه تنها حدود ۵۰% از آنها مربوط بـه کشورهای انگلیسی‌زبان می‌باشد. تقریباً همه کنفرانسها ، همایش ها و مسابقات های بین‌المللی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. تحقیقات علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در دنیا و امکان دسترسی و بهره گیری از آنها از طریق زبان انگلیسی فراهم می شود. زبان انگلیسی زمینه تحصیل، تحقیق ، ارتباط و مکاتبه با دانشمندان در سایر کشورها را فراهم می کند. به نظر می رسد یادگیری زبان انگلیسی گام مهمی در ارتقاء کیفیت زندگی می باشد.

English (DEL, TOEFL , IELTS , Conversation , Academic Writing )

زبان های خارجی

یادگیری یک زبان خارجی می‌تواند زندگی شما را به شیوه‌های زیادی بهبود بخشد و بر مواردی مانند سلامتی، فرصت‌های شغلی، روابط و رشد و توسعه‌ی فردی اثر بگذارد. متاسفانه عموما آدم‌ها در یادگیری زبان‌های دیگری غیر از زبان مادری‌شان بسیار تنبل هستند. وقتی زبان دیگری را بدانید درهای زیادی به روی‌تان گشوده می‌شود. در این بخش  ۸دلیل ذکر می شود که می‌گوید یادگیری یک زبان‌ خارجی چه تاثیری در زندگی شما دارد.

 1. بهبود سلامت ذهن

2. افزایش فرصت های شغلی

3. به دست آوردن فرصت های تحصیلی در کشورهای خارجی

4. دوستی وایجاد رابطه

5. امکان سفر به نقاط مختلف

6. بهبود قدرت یادگیری

7. لذت بردن از سبک های زندگی مختلف

8. اعتماد به نفس

FOREIGN LANGUAGES (Russian , French , Turkish , Germany , Chinese)

 

بخش کمپیوتر

علوم کامپیوتر، علمی بسیار جوان است این رشته به عنوان یک شاخه‌ی مجزا برای اولین بار در دهه‌‏های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی در دانشگاه‌‏های جهان مطرح شده‌است که بر مبانی و اصول کامپیوتر تاکید بسیار دارد. علوم کامپیوتر پل ارتباطی دانش کامپیوتر و ریاضی است و مهمترین هدف آن دست‌یابی به بهترین الگوریتم‌های موجود (روش‌های حل مسأله‌) در کمترین زمان و با کمترین خطا و بیشترین دقت است.

COMPUTER (ICDL , Graphic Designing , Programming , Network , Web Designing , Web Development )

 

بخش حسابداری

در دنیای امروز که هر روز شکل تازه ای از ارتباطات اقتصادی به وجود می‌آید و افراد و شرکتها و مؤسسات با یکدیگر در ارتباط می‌باشند و تغییرات مالی آنها بر یکدیگر تأثیر دارد و روز به روز این فعالیت‌ها پیچیده‌تر می‌شود این عوامل باعث می شود که نقش حسابداری به عنوان فراهم کنندگان اطلاعات مالی با استفاده از استانداردهای حسابداری برای استفاده کنندگان بیشتر مشخص گردد. نیاز روز افزون موسسات و سازمانها به اطلاعات صحیح و بهنگام جهت بکارگیری در فرآیند.

ACCOUNTING , QuickBooks , Excel for Accounting , SPSS , SATA

2. نظارت بر صنف های زبان انگلیسی دانشگاه

 • ترتیب نمودن و به روزآوری کریکولیم و کورس پالیسی طبق استندرد های جهانی و وزارت محترم تحصیلات عالی
 • مشخص نمودن اساتید واجد شرایط، متخصص، متعهد و با تجربه
 • نظارت بر اساتید و تطبیق کورس پالیسی
 • نظر سنجی و ارزیابی اساتید و محصلان
 • رسیدگی به مشکلات و شکایات و پیشنهادات محصلان

3. مشوره دهی :

مرکزآموزش های حرفه ای در قسمت مشکلات درسی محصلان، بهبود وضعیت درسی محصلان، برای ایجاد فرصت های تحصیلی در مقاطع بالاتر، به دست آوردن فرصت های وظیفوی بهتر، توسط اساتید باتجربه و متخصص در تایم های مشخص و معیین در خدمت محصلان میباشد.

4. برگزاری برنامه ها در بخش ارتقا ظرفیت:

 • همکاری با واحدهای اداری، تحقیقاتی و آموزشی دانشگاه در اجرای طرحها و ایده های تحقیقاتی، تجاری و آموزشی و اجرای آن به صورت مؤثر
 • برگزاری سمینارها و ورکشاپ های مفید و کاربردی
 • برگزاری همایش ها و گرامیداشت های مختلف
 • برگزاری مسابقات علمی و فرهنگی و ورزشی  در بخش های مربوطه
 • برگزاری، اجرا و مدیریت دوره های تخصصی مختص هر رشته نظر به پیشنهاد واحدهای مطبوع

5. برنامه های آتی

 • حمایت و اجرای طرحهای تحقیقاتی
 • حمایت و اجرای ایده های تجاری در قالب (start-up)
 • ارائه خدمات  در زمینه مشاوره شغلی
 • ارائه خدمات در زمینه مشاوره و یادگیری
 • ایجاد بخش های فنی و تخصصی و آموزش دوره های فنی
 • ایجاد مرکز اخذ  تست های بین المللی
 • گسترش فعالیتها در سایر شعبات دانشگاه

 

چارت اداری

[erforms id=”18972″]

دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) | نماد تعهد و تخصص