دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی

دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی

معرفی دانشکده

دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی از ادغام دو دانشکده‌ی فقه و حقوق و علوم سیاسی در سال 1400 ایجاد گردید و هر یک از دانشکده‌های نام‌برده به‌صورت دیپارتمنت واحد جدید درامد. برای شناخت بهتر از سابقه‌ی این دانشکده‌، هریک از دیپارتمنت‌های جدید و دانشکده‌های قدیم  به‌صورت مجزا به بررسی گرفته می‌شود:

الف) دیپارتمنت حقوق

دیپارتمنت حقوق به‌عنوان دانشکده فقه و حقوق، اولین دانشکده‌ی دانشگاه خاتم النبیین(ص) است که در سال ۱۳۸۶، به‌منظور تعلیم و تربیت شیفتگان و تشنگان بینش فقه اسلامی، و دانشِ حقوق انسانی تشکیل گردید و در حال حاضر صدها محصل اندیشمند و متعهد و جویای دانش و ارزش در این دانشکده در مقطع لیسانس و دوره‌ی ماستری مشغول به فراگیری علم فقه و حقوق می‌باشند. به‌راستی، آموزش حقوق در غیاب آگاهی فقهی، تحصیلِ گسسته از پایه می‌­نماید، اشخاصی می­‌توانند از ماده­‌های قانونی ادراک و استنباط درست و ارزنده داشته باشند که از مسایل فقهی بی­خبر نباشند. به همین جهت، این دانشکده، متون و قواعد فقهی را به اندازة نیاز در دروس اصلی و اختیاری حقوق گنجانده و عنوان «دانشکده فقه و حقوق» یافته است.

اهداف دیپارتمنت حقوق

هدف اصلی، «تعلیم و تربیت انسان­های عالم و عامل به آموزه‌­ها و احکام دینی، اخلاقی، فقهی و قانونی» است. انگیزه واقعی دانشگاه خاتم ­النبیین(ص) و دیپارتمنت حقوق، فراهم­ سازی فضای «معنویت و معرفت» است، این دانشگاه و دانشکده، خود را تنها «مرکز علمی» نمی­ شمارد بلکه «مرکز دینی- اخلاقی» نیز می­داند؛ بنابراین، به «دانش» و «ارزش» نگاه و نگرش همسان دارد و می­کوشد پایگاه پاکیزه­‌ی معرفت ­اندوزی و معنویت ­آموزی محصلان باشد. البته، معرفت و مهارت دو بال یک پرواز خواهند بود. این­جاست که می­توان اشاره داشت:

۱- تعلیم معیاری و تخصصی

آگاهی‌­هایی پراکنده و حتی اطلاعات گسترده، هنگامی پایه و پرتو پیشرفت و پیراستگی قرار خواهند گرفت که در سایه ­سار «معیارمندی» و «دسته­‌بندی» قرار گیرند. انگیزه دانشکده فقه و حقوق، آشناسازی با فنون استنباط یعنی آموزش قاعده­ مند، فقه و حقوق است، تا محصلان در مسایل نوپیدا و پیچیده امروزی با استفاده از منطق حقوقی و شیوه برداشت فقهی از سرگردانی و سر درگمی رهایی یابند. تعلیم آکادمیک و تخصصی، انگیزه بایسته­ای است که هیچ نهاد علمی- دینی نمی­تواند را هدف نداند.

۲- تعلیم کاربردی (تقویت مهارت)

هر زمینه و رشته­‌ی علمی، بر سه پایه «آگاهی»، «آمادگی» و «ورزیدگی» استوار است؛ آگاهی­ها هر اندازه روشن و گسترده باشند، بدون «آمادگی لازم» نمی­تواند مسیر مطلوب و مترقی را بپیماید، برای همین، ماجرای «مهارت» مطرح می­شود. در رشته فقه و حقوق، افزون بر دانش، باید میان ماده‌­های قانونی و مسایل حقوقی گردش داشت و برای حل پرونده‌­های پیچیده، «آمادگی» یافت. هدف این دانشکده، تنها «آموزش نظری» نیست، بلکه مقصود مهارت آموزی و زمینه­‌سازی برای آمادگی عملی محصلان در زمینه­‌های قضا، وکالت و سایر مسایل حقوقی نیز می­باشد. در همین راستا، دانشکده، برنامه ­های فوق برنامه، مانند: برگزاری محکمه تمثیلی، مسابقه قانون خوانی بازدید از محاکم علنی، نشست های قاضیان نامبردار کشور را در دستور کار قرار داده و اجرایی ساخته است.

۳- تعلیم همراه تعهد

«تخصص» همسایه و همسرای «تعهد» است؛ یکی بدون دیگری در «پیمودن ره مقصود» درمانده و وامانده خواهد بود. «دانش» در پناه «ارزش»، روشنایی خواهد یافت و نورافشانی خواهد داشت. دانش­اندوزی همراه با دینداری، جامعه را قانون­مند می­سازد. هدف دانشکده فقه و حقوق زمینه­ سازی برای رشد تخصص حقوقی در فضای تعهد اخلاقی است.

رشته‌ها و دوره‌­های تحصیلی

دروس رشته‌ی فقه و حقوق، فعلاً در دوره‌ی لیسانس و ماستری ارایه می­‌شود:

۱- دوره‌ی لیسانس

در مقطع لیسانس، دانشجویانِ پذیرفته­ شده در کانکور پذیرش، وظیفه دارند، دست­کم ۱۳۶ واحد درسی را در مدت هفت سمستر (سه و نیم­سال) بگذرانند. در صورت نیاز، تا ده واحد درسی اختیاری نیز به کریدیت­ های یادشده افزوده خواهد شد. هم­چنین دانشجوی این مقطع، موظف است که در سال پایانی تحصیل، «مونوگراف» را در موضوع بسیار جزیی، ضروری و کارآمد انتخاب نموده، با اشراف استاد راهنما، تدوین نموده و برای ارزیابی به دانشکده تحویل دهد؛ در صورتی­که دانشجو، نتواند در هفت سمستر، تحقیق پایانی را تکمیل کند، ترم هفتم اختصاص به نگارش مونوگراف خواهد یافت.

باید یادآور شد: درس­های مقطع لیسانس در دانشکده فقه و حقوق به نحوی تنظیم و ارایه می­شود که دانشجو، از نظر علمی توانایی می­یابد منصب قضا، وکالت و مشاورت حقوقی را عهده­دار گردد. این شیوه، دست­کم دو برجستگی دارد:

اولاً، دانشجویان، درس­های اصلی و اساسی حقوق را می­گذرانند، آگاهی عمومی نسبت به تمام رشته­ ها پیدا نموده و زمینه شغلی گسترده ­تر می­یابند(به سارنوالی یا وکالت و مشاورت حقوقی محدود نمی­شود)؛

ثانیاً، دانشجو، گزینه ­های بیش­تر و آسوده ­تر برای انتخاب رشته در دوره ماستری خواهد داشت.

۲- دوره ماستری

هویداست که دانشکده فقه و حقوق، با دو دوره برگزاری سرافرازانه­‌ی جشن فارغ التحصیلی در مقطع لیسانس، بایستگی قانونی و شایستگی اخلاقی برگزاری دوره ماستری در رشتة حقوق را داراست: به همین جهت از آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۲ به یاری آفریدگار با مجوز وزارت محترم تحصیلات عالی افغانستان، دوره ماستری رشته حقوق برگزار گردید. از میان انبوه متقاضیان، پس از آزمون و ارزیابی علمی، حدود هفتاد نفر در سه رشته پذیرفته شدند؛رشته‌هایی:

– رشتة حقوق عمومی.

– رشتة جزا و جرم ­شناسی. (برای مشاهده و دانلود شناسه دیپارتمنت جزا و جرم شناسی اینجا کلیک کنید.)

– رشتة حقوق بین الملل.

مدت دوره ماستری دو سال است و در این دوره، دانشجویان ۳۵ واحد درسی را سپری خواهند کرد، از آن میان، شش واحد اختصاص به «پایان­ نامه» دارد.

اکنون، با تجربه‌ی جشنواره‌ی فراغت ماستری، دانشجویان از میان تعداد بسیاری از داو و طلبان در دو رشته‌ی مهم حقوق: «حقوق جزا و جرم‌شناسی» و «حقوق بین‌الملل» مورد آزمون دقیق قرار گرفته و تعداد معدودی (به میزان سقف تعیین‌شده از جانب وزارت تحصیلات عالی) پذیرش می‌شوند.

دانشجویان مشغول به تحصیل و فارغ التحصیل

۱- فارغ التحصیلان

دانشکدة فقه و حقوق بر خود می­بالد که توانسته است، سرافرازانه با گذراندن دو چهارسال تحصیلی، دو دوره محفل فراغت را نظاره­گر باشد. در مجموع تا کنون، تعدا پرشماری دانشجو، از این دانشکده، جامة آراستة فارغ التحصیلی را دریافت نموده­اند و بیش­تر آنان توفیق دست­یابی به شغل مناسب را یافته­اند و یا در دانشگاه خاتم­النبیین(ص)، مشغول ادامة تحصیل در مقطع ماستری شده­اند. به صورت دقیق، از میان ۲۳۰ دانشجوی شایسته­ی شرکت در جشن فراغت، تا کنون ۱۴۹ دانشجو (ذکور: ۹۸٫ اناث: ۵۱)، با سپری کردن مراحل نهایی اداری و امضای برگة فراغت، ریز نمرات­شان از سوی وزارت محترم تحصیلات مورد تأیید قرار گرفته است.

۲- بورسیه­ شدگان

دانشگاه خاتم النبیین(ص)، تاکنون توانسته است از میان دانشجویان فارغ التحصیلی دانشکده فقه و حقوق، حدود هفتاد دانشجو را بورسیه کامل خارج از کشور نماید. ۳۵ نفر از آنان بیش از یک­سال مشغول به تحصیل دروس دوره ماستری در رشته حقوق جزا و جرم­ شناسی و حقوق خصوصی هستند و سایر بورسیه­ شدگان نیز آماده اعزام می­باشند. البته، فرایند بورسیه به خارج از کشور، از برنامه­ های تداومی این دانشگاه است.

۳- دانشجویان مشغول به تحصیل

دانشکده فقه و حقوق، ۳۹۷ (اناث: ۸۱ و ذکور: ۳۱۶) نفر دانشجوی مشغول به تحصیل دارد،

سال اول: ۸۰ دانشجو. این هشتاد نفر از میان انبوه ثبت کنندگان برای شرکت کانکور ۱۳۹۲، با توجه به نمره کتبی و مصاحبه علمی برگزیده شده ­اند.

سال دوم: ۹۰ دانشجو(ذکور: ۷۳٫ اناث: ۱۷). گروهی هستند که با موقفیت مضامین درسی سال قبل را گذرانده ­اند و شایستگی ارتقا به سال دوم را یافته ­اند.

سال سوم: شرکت ­کنندگان سال سوم ۱۵۸ دانشجوی می­باشند که از امتحان ۸۰ واحد درسی سربلند برون آمده و لیاقت شرکت در دروس بالاتر را دارند.

سال چهارم: دانشجویان سال چهارم، در آستانة فراغت تحصیل قرار می­گیرند و باید نمره قبولی در حداقل ۱۳۶ واحد را داشته باشند، تا بتوانند در جشن فراعت شرکت کنند؛ در سمستر اول سال روان، ۴۸ نفر ذکور و ۲۱ نفر اناث، در مجموع ۶۹ دانشجوی این دانشکده، لیاقت دریافت جامه فارغ التحصیلی را دارند.

هم اکنون شماری بسیاری از دانشجویان مشغول به تحصیل رشته‌ی فقه و حقوق در این دانشکده هستند.

دور نمای شغلی دانشجویان رشته فقه و حقوق

۱- فعالیت علمی

فارغ التحصیل دوره لیسانس و ماستری دانشکده فقه و حقوق توانایی می­یابد که به عنوان استاد و محقق مسایل علمی و حقوقی و کادرهای مسلکی مورد نیاز دولت و مراکز تحصیلات عالی و علمی جذب شود؛

۲- قضاوت

فارغ التحصیل لیسانس و ماستری این دانشکده می­تواند از طریق آزمون ستاژ قضایی ستره محکمه که سالانه یکبار برگزار می­گردد به عنوان قاضی متخصِّص و با تقوا وارد قوه قضاییه کشور شود.

۳- وکالت

فارغ التحصیل این دانشکده می­تواند جوازنامه وکالت دفاع را دریافت نماید و به عنوان وکیل حقوقی و مدافع در جامعه فعالیت نماید.

۴- مشاور حقوقی

متخصص فقه و حقوق این دانشکده با شایستگی کامل می­تواند به اشخاص حقیقی و حکمی عمومی و خصوصی در جامعه مشورت­های سازنده و ارزنده حقوقی و قانونی ارایه کند.

۵- قانونگذاری

دانش آموخته دانشکده فقه و حقوق این دانشگاه می­تواند به عنوان یابنده یا نگارنده قوانین و مقررات در شورای ملی و در سازمان و نهادهای دولتی خدمت دلسوزانه و صادقانه را بر طبق تخصص و تعهد خویش انجام دهد.

۶- فعالیت اداری و اجرای قانون

دانشجوی فارغ التحصیل حقوق می­تواند به عنوان مدیر ارشد اجرایی یا مقام اداری کشور در جامعه فعالیت نماید چون متخصص فقه و حقوق می باشد در نتیجه توان تطبیق و اجرای قانون را به خوبی دارا می باشد

ج- برنامه­ های تقویتی

این دانشکده به منظور نشاط علمی و ثمره عملی دروه های آموزشی دانشجویان، همواره اقدامات ذیل را در دستور کار دارد:

۱- برگزاری محکمه تمثیلی در حضور هیأت قضایی از میان قاضیان کشور( نقد و بررسی جلسات محکمة تمثیلی، توسط قاضیان محکمه؛

۲- برگزاری نسشت های تخصُّصی حقوقی به صورت عموم برای همه دانشجویان عزیز رشته فقه و حقوق.

۳- برگزاری مسابقات آشنایی با قوانین نافذه جمهوری اسلامی افغانستان.

۴- اشتراک دادن دانشجویان به جلسات محاکم رسمی به منظور تماشای نحوه دادرسی و محاکمه.

۵- دعوت قضات و سارنوال­ها و پزشکان طب عدلی به منظور تدریس یا سخنرانی برای دانشجویان عزیز این دانشکده.

ب) دیپارتمنت علوم سیاسی

دیپارتمنت علوم سیاسی، یکی از واحد‌های علمی و اداری است که به‌عنوان دومین دانشکده‌ی دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)، در سال 1388، فعالیت خود را آغاز نمود و تا کنون، هشتمین فراغتِ دانشجویان دوره‌ی لیسانس، و پنجمین فراغتِ دانشجویان برنامه‌ی فوق لیسانس (ماستری) خود را در رشته‌ی «روابط بین‌الملل» جشن گرفته است. این دیپارتمنت، افزون بر بهره‌گیری از تدریس و همکاری علمی استادان قراردادی پرشمار در هر سمستر، از نعمت هیأت علمی دایمی و کافی، با تجربه‌ی آموزشی و پژوهشی، دارای رتبه‌ی علمی و درجه‌ی تحصیلی عالی برخوردار است:

اعضای هیأت علمی دایمی دیپارتمنت علوم سیاسی

ش نام و نام خانوادگی درجه‌ی تحصیلی رتبه‌ی علمی وظیفه‌ی فعلی
1 عبدالقیوم سجادی دکترای روابط بین الملل پوهاند استاد، کادرعلمی و سهامدار دانشگاه
2 محمد وحید بینش دکترای اندیشه سیاسی پوهاند استاد ، کادر علمی و ریاست دانشگاه
3 محمد جواد محدثی دانشجوی دکتری روابط بین الملل پوهنمل استاد، کادرعلمی و رییس دانشکده
4 محمد زکی کریمی دکترای سیاستگذاری عمومی پوهنمل استاد و کادر علمی دایمی
5 رمضانعلی فصاحت      کاندیدای دکتری پوهنمل استاد کادرعلمی وآمردیپارتمنت
6 سیدطاهر عرفانی دکتری روابط بین الملل پوهنمل استاد، کادر علمی و آمردپارتمنت

وسایل و خدمات آموزشی

منظور از وسایل و خدمات آموزشی، تمام امکانات و تجهیزاتی است که در محیط آموزشی، یاددهی-یادگیری را آسان‌تر و اثربخش‌تر سازد. برنامه‌ی فوق لیسانس دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)، وسایل و خدمات آموزشی کافی را داراست:

 • داشتن امکانات مالی جهت تمویل برنامه؛
 • داشتن نرم‌افزارهای معیاری به منظور انجام کارهای علمی- تحقیقی؛
 • داشتن صنف‌های آراسته و دارای نور و فضای کافی، و مجهز به تکنالوژی روز؛
 • داشتن کتاب‌خانه‌ی دارای کتاب‌های مورد نیاز رشته ی علوم سیاسی و روابط بین الملل؛
 • داشتن انترنت با ظرفیت، سرعت و مدت کافی؛
 • داشتن مرکز تحقیقات علمی فعال؛
 • داشتن نشریه‌ی علمی استادان و دانشجویان؛
 • داشتن بودجه و حساب مالی شفاف؛
 • داشتن پایگاه مجازی سیب برای کانال ارتباطی و امور آموزشی (مانند: ثبت نام درسی، حضور و غیاب صنفی، بررسی کورس پالیسی و…)؛
 • داشتن مرکز مشاوره، به ویژه ارایه‌ی مشاوره‌های آموزشی؛
 • داشتن مرکز صحت و سلامت و دسترسی به فوریت‌های طبی؛
 • داشتن امکانات تکثیر در دانشگاه؛
 • داشتن سالن دفاع و اجتماعات برای دانشجویان؛
 • داشتن فضای سبز دل‌پذیر و گسترده.

اهداف آموزشی

مراد ما از اهداف آموزشی، موقعیت‌های هستند که نصاب درسی و برنامه‌ی آموزشی برای رسیدن به آن‌ها طراحی شده است. این اهداف در آغاز هر مضمون، یادآوری شده، و سهم هر مضمون درسی در میزان وصول و حصول آن‌ها هم بیان گردیده است. بنابراین، هدف‌های آموزشی رشته‌ی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل عبارتند از:

 • آشنایی با نظریه‌های کلاسیک، مدرن و پسا مدرن در علوم سیاسی و روابط بین‌الملل؛
 • تحلیل و کاربرد نظریه‌های سیاسی و روابط بین‌الملل در تجزیه و تحلیل مسایل بین‌المللی؛
 • به کارگیری و ارزیابی معیار‌های علمی در نقد و بررسی موضوعات سیاسی و روابط بین‌الملل؛
 • توانایی در بهره‌گیری از تازه‌ترین نظریه‌های سیاسی و روابط بین‌الملل در پاسخ به پرسش‌های ملی؛
 • مهارت و خلاقیت در استفاده از مفاهیم تئوریک و گزاره‌های علمی مباحث سیاسی و روابط بین‌الملل در جهت سیاست‌گذاری و تنظیم مناسبات بین‌المللی افغانستان؛
 • آمادگی در نگارش قواعد و مسایل مربوط به روابط بین‌الملل

برخی از مضامین  رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل:

مبانی علم سیاست، تاریخ روابط بین الملل، اصول روابط بین الملل، نوسازی و توسعه سیاسی، جامعه‌شناسی سیاسی، سیاست خارجی، امنیت بین الملل، مطالعات امنیتی و تروریزم بین الملل، مطالعات صلح و جنگ در روابط بین الملل، مسایل سیاسی – اقتصادی کشورهای جهان سوم، اندیشه های غرب، اصول و مبانی دموکراسی، جنبش‌ها و جریان های سیاسی اسلامی، سیاست خارجی قدرت های بزرگ، اقتصاد سیاسی بین الملل ، سیاست و حکومت در جنوب آسیا، سیاست و حکومت در آمریکا و …

زمینه‌‌های کاری و آینده‌ی شغلی :

قابلیت های فارغان این رشته؛ مشروط به فضای سالم کشور، تغییر و تکامل خواهد کرد، از آن میان به موارد ذیل می توان اشاره نمود:

 • توان تحلیل مسایل سیاسی ملی و بین‌المللی؛
 • آموزگاری در رشته‌های علوم سیاسی؛
 • توانایی تحقیق علمی در شاخه‌های گوناگون علوم سیاسی؛
 • توانِ جهت‌دهی جریان‌های سیاسی و اجتماعی در راستای استواری همبستگی و منافع ملی؛
 • فعالیت اداری در بخش‌های گوناگون دولت؛
 • مدیریت و مشارکت در احزاب سیاسی و مدنی؛
 • توانِ نمایندگی از دولت در سطح ملی و بین‌المللی؛
 • تأثیر فعالِ در سیاست‌گذاری و مدیریت کلان جامعه؛
 • جذب در بدنه دولت و وزارتخانه‌های کشور؛
 • مشاورت در برنامه‌ریزی‌ها و جهت‌گیری‌های سیاسی.

برای مشاهده و دانلود نصاب تحصیلی رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل اینجا کلیک کنید.

رئیس دانشکده

نام و تخلص: محمدجواد محدثی

رتبه‌ی علمی: پوهنمل و عضو هیأت علمی دیپارتمنت علوم سیاسی

تحصیلات

 • ماستر روابط بین الملل از دانشکاه تهران و لیسانس معارف اسلامی و علوم سیاسی از دانشگاه المصطفی در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۸۸؛
 • دانشجوی دکتری در رشته ‌ی روابط بین الملل در کشور هندوستان.

آثار علمی

الف- کتب

 • منازعات سیاسی اقتصادی افغانستان و پاکستان وپیدایی و رشد طالبان.

ب- مقالات

 • اختلافات سیاسی اقتصادی افغانستان و پاکستان و پیدایی و رشد طالبان؛
 • نقش نخبگان در تحولات سیاسی – اجتماعی افغانستان ( ۲۰۰۱-۲۰۰۹ )؛
 • تجاوز نیروهای شوروی به افغانستان و سر برآوردن القاعده؛
 • استراتژی تروریسم امنیت دولت و امنیت فردی؛
 • بررسی جهانی شدن دموکراسی وتأثیر آن برامنیت بین الملل؛
 • بررسی نقش کارکردی رسانه ها درامنیت ملی و عمومی؛
 • افراط گرایی فرقه ای در پاکستان با رویکرد ملی – منطقه ای؛
 • ضعف ساختاری دولت- ملت سازی در افغانستان؛
 • سرانجام حضور ناتو در افغانستان برقراری امنیت و یاگسترش نا امنی و تروریسم؛
 • چالش های فراروی ناتو در برقراری امنیت در افغانستان؛
 • چارچوب تئوریک، ساختار گرای و پسا سا ختار گرای؛
 • بررسی نقش رسانه ها در ایجاد همگرایی ملی و امنیت پایدار؛
 • تحولات جدید خاورمیانه چالش های درون ساختاری و فرایندهای امنیتی؛
 • نقش نخبگان در روند شکل گیری پارلمان و حکومت داری در افغانستان؛
 • چندین مقاله ای توصیفی- تحلیلی دیگر.

فعالیت‌ها و تجارب کاری

 • عضو انجمن دانشجویان دانشگاه خارجی دانشگاه تهران و فعال فرهنگی؛(1388- 1390)
 • رئیس دانشکده علوم سیاسی و حقوق در شعبه غزنی دانشگاه خاتم‌النبیین؛ (1391-1394)
 • آمریت فرهنگی شعبه غزنی دانشگاه خاتم‌النبیین؛(1391-192)
 • رئیس دانشکده روابط بین الملل پوهنتون دنیا و یومف سوئیس؛ (1394-1395)
 • چهار سال آمردیپارتمنت روابط بین الملل؛(1395- 1399)
 • رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه خاتم‌النبیین. (اکنون).

چشم‌انداز و ماموریت دانشکده‌ی اقتصاد و علوم اجتماعی

الف) چشم‌انداز

دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی می‌خواهد در افق 1405 از طریق تدریس و تحقیق در حوزه‌ی حقوق و علوم سیاسی به‌عنوان یکی از معتبرترین دانشکده در سطح کشور شناخته شود.

ب) ماموریت

دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی با داشتن اساتید باتجربه و متخصص زمینه‌های دسترسی آسان، مناسب و معیاری تحصیلی را برای متقاضیان علم فراهم می‌سازد تا مصدر خدمت به کشور گردد.

معرفی دیپارتمنت‌ها

الف) دیپارتمنت حقوق عمومی و بین‌الملل

تاریخچه‌ی دیپارتمنت

ارائه خدمات آموزشی و اداری بر ا ساس قانون تحصیلات عالی ملکی نیازمند منابع مادی و انسانی مناسب و ضروری است. از این جهت یک نهاد باید از نهادهای مناسب درون ساختاری برخوردار باشد که دیپارتمنت یکی از آنها است که در اسناد کشوری و سطح سازمان برای آن ساختار معین با صلاحیت‌های ویژه تعریف شده است. با توجه به مسایل یادشده دانشگاه خاتم النبیین در زیر مجموعه معاونت علمی و دانشکده حقوق و علوم سیاسی، دیپارتمنت حقوق عمومی و بین‌المللی تشکیل شده است. ضرورت این نهاد در سطح سازمانی از زمانی مهم تلقی شد و قانون بدان پرداخت که تضمین کیفیت یک مسأله اساسی در سطح دانشگاه‌ها به حساب آمد. بدین رو، دیپارتمنت حقوق بین‌الملل، واحد علمی – اجرایی است که به منظور تنظیم، انسجام، مراقبت و پیشبرد برنامه‌های فوق لیسانس در پوهنحی حقوق و علوم سیاسی با تأیید و نظارت بورد و معاونت علمی فعالیت دارد. این دیپارتمنت، 1391 تأسیس گردید و تا کنون فعالیت دارد. این دیپارتمنت دارای 5 کدر علمی تمام وقت است که که دو نفر داری مدرک لیسانس با تجربه 13 ساله و سه نفر دکتر با تجریه 15 ساله در کارهای علمی و اداری. دیپارتمنت داری یک مدیر تدریسی تمام وقت است که کارهای اداری را به پیش می برد و همکاری آمر دیپارتمنت در امور اداری است.

دیدگاه

دیپارتمنت حقوق عمومی و بین الملل می­خواهد  از طریق آموزش و پژوهش به عنوان یک از متعبر ترین  و با کیفیت ترین دیپارتمنت در میان واحدهای مشابه در سطح سازمان شناخته شود.

 ماموریت

دیپارتمنت حقوق عمومی و بین الملل زمینه دسترسی آسان، مناسب و معیاری تحصیلی را برای جوانان کشور فراهم می­سازد تا با تربیت نیروی متعهد و متخصص مصدر خدمت به کشور شود.

ب) دیپارتمنت حقوق جزا و جرم‌شناسی

تاریخچه‌ی دیپارتمنت حقوق جزا و جرم‌شناسی
دیپارتمنت حقوق جزا و جرم‌شناسی یکی از دیپارتمنت‌های دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خاتم النبیین(ص) می‌باشدکه در سال 1396ه.ش در چوکات این دانشکده تشکیل شد و به فعالیت آغاز نموده است. این رشتة حقوق؛ جرایم و مجازات‌ها را در سطح ملی و بین المللی مورد کنکاش قرارداده محصلان با کسب این مهارت‌ها امکان انجام کار مسلکی در نهادهای چون سارنوالی، محاکم، وکالت دفاع و سایر بخش‌های مربوط را کسب می‌نماید. تربیت کادرهای مسلکی در حوزة قضا، سارنوالی و سایر ارگان‌های عدلی کشور و هم‌چنین تربیت استادان مسلکی و متعهد در زمینه‌ی حقوق جزا و جرم‌شناسی برای نهادهای تعلیمی و تحصیلی کشور از مهم‌ترین اهداف این دیپارتمنت است.
این دیپارتمنت تا کنون طی هشت دوره فراغت بیش از1300 دانش‌آموخته‌ی حقوق را با درجه‌ی لیسانس و در سه دور فراغت بیش از150 دانش‌آموخته را در رشتة حقوق جزا و جرم‌شناسی با درجه‌ی ماستر تقدیم جامعه و وارد فعالیت‌های عدلی، قضایی و حقوقی کشور نموده است که از این تعداد بیش از ۶۰٪ دانش‌آموختگان وارد نظام اداری، عدلی و قضایی کشور گردیده حدود ۱۰٪ از طریق بورس برای تحصیل در مقاطع بالاتر به کشورهای مختلف اعزام گردیده‌اند و حدود ۲۵٪ آن‌ها در دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی به‌عنوان استاد، رئیس و معاون جذب شده‌اند.

دیدگاه و ماموریت دیپارتمنت حقوق جزا و جرم شناسی

چشم انداز (vision)

دیپارتمنت جزا و جرم­شناسی می­خواهد از طریق آموزش وپژوهشی موثر به جایگاه معتبرترین و یا کیفیت­ترین واحد آموزشی و اداری در میان مراکز مشابه در سطح سازمان برسد.

بیانیة مأموریت (Mission)

دیپارتمنت جزا و جرم­‌شناسی تلاش می­کند تا زمینه­ی دسترسی آن، مناسب و معیاری تحصیلی را بر ای علاقه­مندان این رشته، در راستای ترویج دانش و ارزش­های حقوق جزا و جرم شناسی و تربیت نیروی انسانی متعهد و توانمند را فراهم نموده و از این طریق مصدر خدمت به کشور شود.

ج) دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین‌الملل

علوم سیاسی یکی از جذاب‌ترین رشته‌های اکادمیک در حوزه‌ی علوم انسانی است. این رشته از آنجا که با مدیریت کلان جامعه و توزیع قدرت و تصمیم‌گیری‌ها در حوزه‌های گوناگون در سطح ملی و بین‌المللی همراه است، تیزهوش‌ترین و با انگیزه‌ترین دانشجویان را به خود جذب می‌نماید. علاقمندی به علوم سیاسی در اکثر کشورها، هم به دلیل ماهیت علمی و هم به دلیل اعتبار جهانی و پرستیژ اجتماعی آن رو به افزایش است.
با توجه به این مهم، بی مورد نیست که در برخی از کشورها، با توجه به نوع حکومت و ماهیت نظام‌های سیاسی، این حکومت‌ها و نظام‌های سیاسی، تاب و تحمّل رشد و گسترش این رشته‌ی علمی را نداشته و یا این‌که دروازه‌های ورود به این رشته‌ را، تنگ و محدود و حتا مسدود نمایند.
همچنین در اهمیت سیاست و رشته‌ی علوم سیاسی، میشل فوکو اندیشمند فرانسوی معتقد بود که هر علم، تمدن، فرهنگ، مدیریت و قانون از سیاست آغاز می‌شود و هرگاه سیاست و نظم سیاسی شکل گیرد، علم و تمدن و فرهنگ و قانون و مدیریت متناسب خود را نیز به وجود خواهد آورد. با توجه به چنین اهمیتی در سیاست است که نیاز به علم سیاست و دانش سیاسی در افغانستان، در راستای پرورش و تربیت شهروندان پویا و فعال، آگاه و مدنی و جامعه‌ی قانونمند ضرورت می‌یابد.
دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) در سال1388، با مجوز رسمی وزارت محترم تحصیلات عالی افغانستان(حکم شماره: 3188/ 2582 ـ مورخ 19/ 8/ 1388) به‌عنوان یک دیپارتمنت در دانشکده‌ی علوم سیاسی و حقوق (سال 1387) تأسیس گردید. . دیپارتمنت علوم سیاسی این دانشکده در سال 1388 اقدام به جذب محصل نمود و تا کنون چندین دوره فارغ التحصیل این رشته را به جامعه‌ی علمی کشور تقدیم نموده است.
با توجه به علاقه‌مندی و ظرفیت بالای این رشته، به زودترین وقت رشته‌ی روابط بین‌الملل در مقطع ماستری نیز در این دیپارتمنت ایجاد گردید. برنامه‌های آموزشی این دیپارتمنت در سطح لیسانس در تایم‌های روزانه، نیم‌روزی و شبانه، در رشته‌‌ی اصلی علوم سیاسی در دو مقطع لیسانس علوم سیاسی و ماستری روابط بین‌الملل فعالیت دارد.

چشم‌انداز و ماموریت دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین الملل

چشم انداز

دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین‌الملل می‌خواهد با کسب جایگاه برتر علمی در زمینه‌ی تحصیلات عالی و بومی‌سازی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل به‌عنوان یکی از معتبرترین دیپارتمنت‌ها در سطح دیپارتمنت‌های مشابه شناخته شود.

مأموریت

دیپارتمنت علوم سیاسی و رابط بین‌الملل زمینه‌ی تحصیل برای جوانان کشور را فراهم می‌سازد تا از این طریق به اهداف علمی و تخصصی خویش دست یافته، آموزش و مهارت‌های مورد نیاز را کسب نمایند، تا بتوانند مصدر خدمت در جامعه گردند.

الف) تصاب تحصیلی دیپارتمنت حقوق

ب) نصاب تحصیلی دیپارتمنت علوم سیاسی

فیس سمستر خزانی 1400 قرار ذیل است

 1. دیپارتمنت حقوق پس از تخفیف 12800
 2. دیپارتمنت علوم سیاسی پس از تخفیف 12800

دکتر عبدالعلی محمدی

محتوا در حال به‌روز رسانی است

بیوگرافی سید عبداللطیف سجادی

مشخصات

نام: سید عبداللطیف

تخلص: سجادی

رتبه‌ی علمی: پوهنوال

موقف سازمانی: عضو هیأت علمی دیپارتمنت فقه و حقوق دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی

ایمیل آدرس: [email protected]

نمبر تلفن: 0700474794

میزان تحصیلات

 • علوم اسلامی (فقه و اصول) اجتهاد معادل دکتری، ایران، قم حوزه علمیه قم.
 • ماستری فقه سیاسی (گرایش روابط بین الملل)، ایران، قم، جامعة المصفی العالمیة.
 • دکترای فقه و حقوق قضائی (گرایش آیین دادرسی)، ایران، قم، جامعة المصفی العالمیة.

 

مختصر از زندگینامه

متولد 1343 در ولایت غزنی، ولسوالی قره‌باغ، قریه‌ی تمکی. درس را در مکتب آخوندی آغاز نموده و پس از یادگیری خواندن و نوشتن وارد مکتب متوسطه‌ی تمکی گردید و همزمان با تبدیل شدن مکتب به لیسه تا صنف هشتم ادامه تحصیل دادم. با آغاز جهاد اسلامی در افغانستان جهت ادامه‌ی تحصیل به ایران مهاجرت نموده و تا سال 1372 دروس مقدماتی (ادبیات، منطق و بلاغت)، متوسطه(تفسیر، کلام، فلسفه، رجال، فقه و اصول)، عالی حوزه‌ی علمیه‌ی قم را به پایان رسانیده و مدت هشت سال دروس خارج فقه، اصول و رجال را در محضر آیات عظام فاضل لنکرانی، وحید خراسانی و محمدآصف محسنی تلمّذ نمودم. چند سالی از دهه‌ی هفتاد جهت تدریس سطوح متوسط و عالی دروس حوزوی به پشاور پاکستان سفر نموده و در مدرسه‌ی شهید عارف حسین حسینی به تدریس پرداختم. بعد از هجرت مجدد به قم موفق شدم پایان‌نامه‌ی ماستری‌ام را تحت عنوان؛ «ویژگی‌های حکومت جهانی حضرت مهدی(عج)» با نمره 19/5 دفاع نمایم. سال 1384 به درخواست رسمی موسس حوزه‌ی علمیه‌ی خاتم‌النبیین(ص)، حضرت آیت الله محسنی(ره) به‌عنوان معاون علمی- تدریسی آن حوزه‌ی علمیه، وارد کابل گردیده و به برنامه‌ریزی برنامه‌های درسی حوزه‌ی علمیه و تهیه‌ی اولین سرفصل دروس دانشگاه خاتم النبیین(ص) موفق گردیدم تا به ترتیب هم حوزه‌ی علمیه و هم دانشگاه رونق بگیرد. در سال1391 تا 1396 که هجرت سوم جهت تفقه در دین موسوم می‌کنم، به مدت چهار سال تحصیل نایل به درجه‌ی دکتری گردیده و از رساله‌ی این دوره به راهنمایی استاد بزرگ آیت الله دکتر سید مصطفی محقق داماد تحت عنوان؛ «مالکیت معادن از منظر فقه و حقوق(با تأکید بر فقه امامیه و حنفیه و قانون ایران و افغانستان)» با نمره 18/5 دفاع نمودم. فعلا به تدریس دروس سطوح عالی به‌عنوان استاد رسمی حوزه‌ی علمیه‌ی قم مشغول تدریس هستم. بیش‌ترین فعالیت علمی در موضوع فقه و حقوق متمرکز است. آیت الله سجادی، نه تنها مجتهد مسلم، استاد تراز عالی دانشگاه، عضو شورای علمای شیعه، معاون آموزشی سابق حوزه‌ی علمیه‌ی خاتم النبیین در حیات شیخ، رئیس کمیسیون قضایی شورای علمای شیعه‌ی افغانستان، رئیس دانشکده‌ی فقه و حقوق دانشگاه خاتم‌النبیین سابق و نویسنده‌ی آثار حقوقی و قضایی، بلکه او نماد «وجدان جامعه‌ی حقوقی افغانستان» است. این مدعا آنگاه اثبات می‌شود که در مدرس استاد، شاهد اشک او در مذمت نادادگری‌ها باشیم. اهتمام دارد از مناصب اجرایی احتراز کند و کسوت معلمی را بر عطای قدرت ترجیح ‌دهند. به پرورش شاگردان همت گماشته و در خانه‌اش نیز به روی جلسات تدریس گشوده است تا با مشق عدالت، وظیفه‌ی اجتماعی خود را پاسخ گفته باشد. به همین جهت از یک سوی به‌عنوان استاد دانشگاه با مدرک دکتری و درجه‌ی پوهنوال به تدریس مضامین حقوقی و از سوی دیگر با درجه‌ی اجتهاد به‌عنوان مدرس رسمی شورای مدیریت حوزه‌ی علمیه‌ی قم به تدریس سطوح عالی مشغول است.

فعالیت‌های علمی

 • عضو هیأت علمی دانشگاه خاتم النبیین(ص) به مدت 15 سال (اولین عضو)؛
 • تدریس دروس سطوح متوسطه و عالی حوزات علوم اسلامی، در مدرسه‌ی شهید عارف حسین حسینی به مدت 2 سال (پشاور پاکستان)؛
 • تدریس دروس سطوح متوسطه و عالی حوزه علمیه‌ی خاتم النبیین(ص) کابل به مدت 6 سال؛
 • تدریس دروس سطوح عالی حوزه‌ی علمیه‌ی قم به مدت 2 سال؛
 • تدریس دانشگاه خاتم النبیین(ص) کابل به مدت 14 سال؛

فعالیت‌های اجرایی

 • ریاست دارالانشاء حرکت اسلامی افغانستان به مدت 6 سال؛
 • ریاست شورای علمای شیعه‌ی افغانستان – نمایندگی قم، به مدت 1 سال؛
 • معاونت علمی-تدریسی حوزه‌ی علمیه‌ی خاتم النبیین(ص) کابل به مدت 6 سال؛
 • ریاست دانشکده‌ی فقه و حقوق دانشگاه خاتم النبیین(ص) به مدت 7 سال؛
 • سردبیری مجله علمی- پژوهشی دانشکده‌ی فقه و حقوق به مدت 2 سال؛

کتاب‌های منتشر شده

 • ویژگی‌های حکومت جهانی حضرت مهدی(عج)، انتشارات چهارده معصوم، قم، 1383؛
 • اخوت و برادری در اسلام ، مجمع تقریب مذاهب اسلامی، تهران، 1387؛
 • مجموعه‌ی مقالات حقوقی (ج1)، انتشارات محبین قم و انتشارات صبح امید کابل، 1399؛
 • مجموعه‌ی مقالات حقوقی (ج2)، انتشارات محبین قم و انتشارات صبح امید کابل، 1399؛
 • مالکیت معادن از دیدگاه فقه و حقوق، انتشارات محبین قم و انتشارات صبح امید کابل، 1399؛
 • مسؤولیت مدنی و ضمان قهری (با تأکید بر حقوق افغانستان)، انتشارات محبین، قم، 1400؛

مقالات منتشر شده

 • نقض حکم قاضی از دیدگاه فقه امامیه و قانون ایران، مجله فقه قضایی (سامانه یک پارچه نشریات علمی جامعة المصطفی العالمیة)، قم، دوره 5، شماره 1، بهار 1393، صفحه 4-33؛
 • نقش آگاهی در رضایت بیمار و ضمانت طبیب، نشریه علمی-پژوهشی اندیشه خاتم، سال دوم، شماره دوم، بهار 1394، صفحات 35؛
 • حکمیت و مصالحه در امور جنایی از منظر فقه و حقوق، نشریه علمی-پژوهشی اندیشه خاتم، سال دوم، شماره سوم، خزان 1394، صفحات 21؛
 • رابطه علم قاضی با بینه در فرض تعارض، نشریه علمی-پژوهشی اندیشه خاتم، سال اول، شماره اول، خزان 1393، صفحات 23؛
 • مالکیت معادن از دیدگاه فقه و حقوق (با تأکید بر فقه امامیه و حنفیه و حقوق ایران و افغانستان)، فصل‌نامه علمی پژوهشی دانشگاه خاتم النبیین(ص)، کابل، سال چهارم، شماره هفتم، خزان 1398، ویژه فقه و حقوق، صفحات 23؛
 • ارزش علم قاضی و قلمرو آن در فقه و حقوق افغانستان، فصل‌نامه علمی پژوهشی دانشگاه خاتم النبیین(ص)، کابل، سال سوم، شماره‌ی ششم، بهار 1397، ویژه‌ی فقه و حقوق، صفحات 24؛
 • اهداف مجازات از منظر اسلام؛ مجله علمی – تخصصی پویش، سال چهارم، شماره هشتم، تابستان 1394، صفحات 34؛
 • MINES OWNERSHIP FROM THE VIEWPOINT OF JURISPRUDENCE AND LAW (EMPHASIZING ON IMAMIYAH AND HANAFI JURISPRUDENCE, IRAN AND AFGHANISTAN LAW) Vol.: 4, Sayı / Is.: S2, Yıl/Year: 2019, Kod/ID: 91S2571.
photo_2021-12-11_13-32-25

عبدالکریم اسکندری

رتبه علمی: پوهنوال و عضو هیئت علمی دانشکده فقه و حقوق

 دکتری در رشته حقوق جزا و جرم شناسی از دانشگاه تهران (پردیس قم)  – عنوان رساله دکتری “بررسی جرم شناختی آثار محکومیت کیفری، دفاع سال 1396” – ماستر در رشته حقوق جزا و جرم شناسی.

آثار علمی:

الف) کتب

 • کتاب موقعییت حقوقی زنان بزه دیده در فقه و حقوق، انتشارات موسسه آموزشی- پژوهشی امام خمینی(ره) درسال 1391؛
 • همکاری و مشارکت در تدوین کتاب شخصیت حقوق زن، قم، نشر معارف؛
 • همکاری و مشارکت در تدوین کتاب حقوق خانوادگی زن، قم، نشر معارف.

ب) مقالات:

 • جایگاه عرف بین الملل در اسلام، نشریه فکری فرهنگی بلاغ / 1384
 • پارلمان جهانی در مجموعه سازمان ملل، بلاغ
 • راه هاي دارا شدن تابعيت در نظام اسلام، انديشه فردا/ 1384
 • نگاهی به حقوق زن و مرد ازدیدگاه اسلام، مطالعات حقوقي، مركز مطالعات حقوقي افغانستان/شماره، 5
 • جايگاه آزادي بيان در اسلام و غرب، مطالعات حقوقي، مركز مطالعات حقوقي افغانستان، شماره 1
 • ضمان اقارب در قتل عمد و شبه عمد، مطالعات حقوقي، شماره ،6
 • بررسي نهاد تابعيت از منظر اسلام و قانون تابعيت افغانستان، مطالعات حقوقي، شماره، 7
 • نقش توبه در رفع مسوليت كيفري، مطالعات حقوقي، شماره 3و 4
 • تاثير آداب و رسوم غلط بر حقوق  زنان افغانستان و راهكارهاي  بيرون رفت آن، گفتمان نو، شماره21و22
 • جايگاه عرف بين الملل در اسلام، فصلنامه بلاغ
 • راهكارهاي حمايت از بزه­ديدگان در سياست جنايي اسلام و اسناد بين الملل، معرفت، شماره 134، موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)
 • حقوق زنان بزه­ديده و حمايت كيفري از آنان در قوانين افغانستان، مطالعات حقوقي، شماره 11و 12
 • تحليل فقهي – حقوقي نقش اذن ولي درامر ازدواج، بلاغ
 • اصول راهبردي اسلام درنگرش تفاوت هاي حقوق زن و مرد، فصلنامه بلاغ
 • راه­هاي پيشگيري از جرم از ديدگاه قران كريم، فصلنامه گفتمان نو، شماره 22 و 23.
 • آسیب شناسی روشنفکری دینی در افغانستان، فصلنامه گفتمان نو، شماره 20 و 21.
 • خاستگاه تفاوتهای حقوقی زن و مرد در نظام حقوقی اسلام، مجموعه مقالات همایش زنان
 • بزه دیدگی زنان در افغانستان ریشه­ها و راهکارها، همان.
 • فلسفه مجازات ارتداد، فصلنامه علمی پژوهشی بلاغ
 • همکاری در تدوین سی دی پرسمان(2) بخش حقوق و فلسفه احکام، نهاد رهبری در امور دانشگاه ها، قم.
 • راهکار حمایت از قربانیان جرم در قوانین افغانستان و اسناد بین الملل، مجله عدالت، وزارت عدلیه جمهوری اسلامی افغانستان، شماره مسلسل 94 سال 1389
 • مرتد کیست و فلسفه مجازات آن چیست؟، مجله عدالت، وزارت عدلیه جمهوری اسلامی افغانستان شماره مسلسل 98 سال 1390
 • حق سکوت متهم در قوانین افغانستان و اسناد بین الملل، فصلنامه علمی پژوهشی بلاغ(1391)
 • استفاده از احکام وضعی در پیشگیری وضعی، فصلنامه علمی پژوهشی بلاغ(1392)
 • نقش ترک فعل در تحقق عنصر مادی قتل از منظر حقوق جزای افغانستان واسناد بین الملل، فصلنامه علمی تخصصی پویش، دانشگاه خاتم النبیین(ع) افغانستان کابل.(1392)
 • اضطرار عامل موجهه جرم یا رافع مسوولیت کیفری، فصلنامه علمی پژوهشی بلاغ(1393)
 • حقوق اقلیت­ها در نظام اسلامی، فصلنامه علمی کوثر، 1392
 • بررسی نهادهای شبه قضایی در افغانستان، فصلنامه علمی پژوهشی بلاغ .
 • 29. حقوق زنان بزه دیده در اسناد بین المللی و علل عدم اجرایی شدن آن­ها، فصلنامه علمی تخصصی پویش، دانشگاه خاتم النبیین(ع) افغانستان کابل.(1393)
 • بررسی سیاست کیفری جمهوری اسلامی افغانستان در قبال جرایم اقتصادی، اندیشه خاتم، دانشگاه خاتم النبیین(ص) شعبه غزنی، 1394
 • جلوه های از عدالت ترمیمی در جمهوری اسلامی افغانستان، فصلنامه علمی تخصصی پویش، دانشگاه خاتم النبیین(ع) افغانستان کابل، 1394.
 • استرداد مجرمین و نحوة اجرای آن با تاکید بر قانون استرداد افغانستان، فصلنامة علمی-پژوهشی، دانشگاه خاتم النبیین(ص)، سال اول شماره دوم، زمستان 1395
 • مجازات تبعی چالشها و راهکارها با تاکید بر قانون جزای افغانستان، فصلنامة علمی-پژوهشی، دانشگاه خاتم النبیین(ص)، سال دوم شماره سوم، بهار 1396
 • آثار محکومیت کیفری و مبانی آن، فصلنامة علمی-پژوهشی، دانشگاه خاتم النبیین(ص)
 • جایگاه بزه دیدگان در قوانین کیفری افغانستان، نشریة علمی- تخصصی بنیاد اندیشه، سال اول شماره سوم، بهار 1395
 • مصونیت کیفری نمایندگان شورای ملی در حقوق افغانستان، بنیاد اندیشه، سال چهارم، شماره 13، خزان 1397.

عزیزالله فصیحی

رتبه علمی: پوهندوی و عضو هیئت علمی دانشکده حقوق

محصل دوره دکتری رشته حقوق جزا در دانشگاه تهران از سال ۱۳۹۲- ماستر حقوق جزا و جرم شناسی از دانشگاه اهل بیت در سال ۱۳۸۹ و لیسانس حقوق از مشهد

آثار علمی:

فعالیت ها و تجربیات کاری:

نام: علی احمد. تخلص: رضایی نام پدر: کلبی­رضا شهرت: حاجی رضایی
تابعیت: افغانستان. تاریخ تولد: 1347 محل تولد: ولایت غزنی، ولسوالی جاغوری، منطقة لومان
شماره پاسپورت:136588 شماره تذکره: 20450-1000-1398 وضعیت تاهل: متأهل.

تحصیلات:

الف) دینی وشرعیّات

مقدمات علوم عربی ادبیات عرب؛ صرف، نحو، منطق،
سطح متوسطه علوم قرآنی؛ تجوید، تفسیر. وبلاغت، علم الحدیث، معانی بیان.
سطح عالی فقه، اصول، علم رجال،تاریخ اسلام،
ب)دانشگاهی
   لیسانس  رشته تحصیلی: فقه و معارف اسلامی
  لیسانس  رشته تحصیلی: حقوق و معارف اسلامی
 ماستری( فوق لیسانس)  رشته تحصیلی: فقه و معارف اسلامی
 ماستری (فوق لیسانس) رشته تحصیلی: مذاهب اسلامی
  دکتری رشته تحصیلی: مبانی حقوق

سابقة تدریس

موضوع تدریس تاریخ آغاز تاریخ پایان
ادبیات عرب (صرف و نحو)، فقه و اصول، کلام 1387 1390 کابل، حوزة علمیة خاتم النبیین(ع)
منطق، فقه، اصول و علوم قرآنی = = =
معارف اسلامی، تاریخ اسلام = = کابل، جامعه المصطفی العالمیّه
مطالعات اسلامی، نظام اخلاق اسلامی، قواعد فقه، منطق 1388 1392 کابل، دانشگاه خاتم النبیین(ص)
اصول فقه 1 و 2، متون فقه جزایی 1390 1390 کابل، دانشگاه پیام نور
اندیشة اسلامی1 و 2 1390 1390 کابل، جامعة المصطفی العالمیة
فقه (1) 1392 1392 =
مبانی استنباط(اصول فقه 1و2) مقطع ماستری 1390 1390 کابل دانشگاه پیام نور
حقوق بین الملل اسلامی، متون فقه، حقوق مدنی، قواعد فقه1و2، جزایی اختصاصی1،فلسفه حقوق. 1392 1399 کابل دانشگاه خاتم النبیین(ص)

مقطع لیسانس و ماستری

قواعد فقه جزایی(مقطع ماستری) = = = دانشگاه کاتب، دانشگاه ابن سینا، دانشگاه خاتم النبیین(ص)

تحقیقات علمی

عنوان اثر موضوع نوع اثر زمان نشر
جایگاه اهلبیت(ع) در اندیشة حنفیان اهل سنت وجماعت کلام پایان­نامه ماستری آمادة چاپ
اندیشة تقریبی امام ابوحنیفه(ره) کلام مقاله مجلة دین پژوهان
امام صادق(ع) و اخوت دینی = = 1391 کابل اکادمی علوم افغانستان
جایگاه علمی اهل­بیت(ع) دراندیشه حنفیان = = مجلة شورای علما- معرفت دینی
اهلبیت(ع) محور تقریب = = مجله شورای اخوت اسلامی (کابل)
درسنامه منطق1 و 2 منطق جزوة درسی مؤسسة تحصیلات عالی خاتم النبیین(ص)
درسنامة مطالعات اسلامی1 و 2 الهیات = =
درسنامة قواعد فقه مدنی و جزایی فقه و حقوق = =
درسنامة نظام اخلاق اسلامی اخلاق = =
مهارت­های گفتمان روش تبلیغ = کابل، حوزة علمیة خاتم النبیین(ص)
مهارت­های پژوهش روش تحقیق = =

فعالیت­های علمی فرهنگی و اجرایی

عنوان فعالیت نوع فعالیت مدت فعالیت محل فعالیت
بیان احکام فقهی کارشناس دینی 10سال کابل، تلویزیون تمدن
درس­های از اخلاق اسلامی = 6 سال =
بیان مسایل دینی و اخلاقی تبلیغ 10 سال مساجد کابل
عضویت در شورای علمای شیعه برنامه­ریزی نشست­ها 4 سال کابل، حوزه خاتم النبیین(ص)
عضو وکدرعلمی دانشکده فقه وحقوق ازسال1392 کابل، دانشگاه خاتم النبیین
رئیس دیپارتنمت فقه دانشکده فقه وحقوق ازسال1387-1389 =
photo_2021-06-26_11-39-32

                                            به نام خدا

نام: قاسم علی صداقت

آدرس ایمیل: [email protected]

میزان تحصیلات:

 1. دکترای حقوق عمومی، ایران، تهران، دانشگاه شهید بهشتی؛
 2. تحصیلات فقهی: معادل دکترا.

مختصر از زندگی‌نامه

ومتولد ولایت غزنی، ولسوالی جاغوری قریه  لومان، مدت را در مکتب آخوندی مشغول به تحصیل بوده و تا صنف سوم را در مکتب لومان جاغوری تحصیلات مدرن را تکمیل نموده و متوسطه و عالی را در ایران به پایان رساندم. مقطع لیسانس و ماستری را در مؤسسه تحصیلات عالی امام خمینی در قم به پایان رسانده و تحصیلات فقهی را نیز در حوزه علمیه قم تا معادل دکتر را نیز به پایان رسانده‌ام. حدود نه سال می شود که به عنوان  عضو هیأت علمی دانشگاه خاتم النبییین (ص) مشغول فعالیت می‌باشم و دو سال از سال 92 تا 95 مقطع دکترای حقوق عمومی را در ایران، تهران د انشگاه شهید بهشتی به پایان رسانده و رسما فارغ التحصیل شده‌ام. رساله‌‌ام تحت عنوان: نظارت اساسی در عراق و افغانستان و کارکردهای آن با تأکید بر تضمین حقوق و آزادی‌های اساسی: تدوین و دفاع شده است. فعلا در مقطع لیسانس و ماستری مشغول به تدریس هستم. بیشتر فعالیت علمی در موضوع حقوقی عمومی به ویژه حقوق اساسی و حقوق بین ‌الملل عمومی است.

فعالیت‌های علمی

 1. تدریس در دانشگاه خاتم النبیین (ص) به مدت 9 سال؛
 2. تدریس در دانشگاه کاتب به مدت 5 سال؛
 3. تدریس در جامعه المصطفی العالمیه
 4. تدریس در مؤسسه تحصیلات عالی استقلال؛
 5. تدریس در جامعه العلوم قم؛ (بخش حقوق)
 6. تدریس در مقطع ماستری یومف سوئیس؛
 7. تدریس در مؤسسه پوهنتون عالی دنیا؛
 8. تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی.

فعالیت‌های اجرایی

 1. مدیر مسؤل مجله گفتمان نو به مدت یکسال و نیم؛
 2. مدیر مسؤل مجله مطالعات حقوقی به مدت یکسال.
 3. رییس دانشکده فقه و حقوق به مدت شش ماه؛
 4. آمر دیپارتمنت حقوق عمومی و بین الملل به مدت شش سال؛

کتاب‌های منتشر شده:

 1. حقوق اساسی جمهوری افغانستان، انتشارات جامعه المصطفی العالمیه، قم، 1388
 2. راهکارهای تضمین حقوق شهروندی در فقه اسلامی و قوانین افغانستان، قم، مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) 1391.
 3. حقوق بین المللی کار (کلیات، مؤلفه‌های و سازوکارهای نظارت بر استندردهای بین المللی کار)، کابل، نشر واژه، ۱۳۹۸.
 4. اصول محاکمات مدنی (1) ، کابل، نشر واژ، زمستان 1398.

مقالات منتشر شده:

مجله‌های خارجی

 1. بررسی شرایط و محدودیت‌های حق کار زنان از منظر فقه و حقوق، مجله معرفت، سال شانزدهم، شماره هفتم، مهر 1386.
 2. مبانی اعتبار دموکراتیک نظارت اساسی، فصلنامه دانش حقوق عمومی پاییز ۱۳۹۵، شماره ۱۵؛ صص۱۲۳-۱۴۳.
 3. تعهدات ایجابی دولت در برابر شهروندان از دیدگاه امام علی (ع), مجله معرفت حقوقی, سال اول, شماره سوم, 1391. تعداد صفحات 23.
 4. ویژگیهای فقه اهل‌بیت (ع) و نقش آن در حمایت از حقوق شهروندی، مجله معرفت، سال نوزدهم، شماره هفتم، مهر 1389.
 5. تحزب و مبانی آن در فقه سیاسی شیعه، مجله معرفت، سال هفدهم، شماره دوم، اردیبهشت، 1387.

مجله‌های داخلی

 1. ستره محکمه و صیانت از قانون اساسی، مجله مطالعات حقوقی، سال اول، تابستان 1385، شماره2
 2. افغانستان نوین؛ حقوق و آزادی های سیاسی مجله مطالعات حقوقی، سال اول، خزان و زمستان1385، شماره 3و4
 3. تفکیک قوا و نظام سیاسی در افغانستان، مجله مطالعات حقوقی، سال دوم، بهار 1386، شماره 5
 4. قانون اساسی افغانستان و کارویژه‌های لویه جرگه، مجله مطالعات حقوقی، سال دوم، خزان 1386، شماره7
 5. چالش ها و موانع حقوق شهروندی در افغانستان، مجله مطالعات حقوقی، سال سوم، بهار1387، شماره 9
 6. صلاحیت ها و کارویژه‌های مجلس سنای افغانستان، مجله مطالعات حقوقی، سال سوم، تابستان1387، شماره10
 7. حقوق جهانی بشر، از ادعا تا واقعیت، مجله مطالعات حقوقی، سال چهارم، بهار و تابستان1388، شماره 13و14
 8. مصونیت پارلمانی اعضای شورای ملی، مجله گفتمان نو، سال دوم، شماره هفتم و هشتم، خزان و زمستان 1384.
 9. شورای ملی و کارویژه نظارت بر قدرت، مجله گفتمان نو، سال دوم، شماره ششم، تابستان 1384.
 10. عوامل فساد اداری، مجله گفتمان نو، سال ششم، شماره 24، زمستان 1388.
 11. بررسی پروسه انتخابات ریاست جمهوری با تأکید بر قانون اساسی، مجله گفتمان نو، سال ششم، شمار بیست و یکم، زمستان و بهار 88- 1387.
 12. مرزبندی حوزه های انتخاباتی، کتاب نوشتار پیرامون دموکراسی, سال 1393, تعدا صفحات 23.
 13. کرامت انسانی از دیدگاه اسلام و غرب، مجله پویش، سال 1394، شمار پنچم.
 14. مبانی اصل قانونی بودن جرایم و مجازات‌ها در اسلام و غرب، مجله دانشگاه خاتم النبیی شعبه غزنی؛
 15. تکثر منابع حقوقی و چالش حاکمیت قانون و تضمین حقوق بشر در نظم حقوقی افغانستان، اندیشه معاصر، سال سوم شماره دهم، زمستان ۱۳۹۶.
 16. مبانی حقوقی پارلمان از دیدگاه فرمالیسم و پراگماتیسم حقوقی، اندیشه معاصر، سال چهارم، شماره سیردهم، سال ۱۳۹۷.
photo_2022-01-23_19-15-21

محمدعیسی فهیمی

رتبه علمی: پوهنمل و عضو هیئت علمی دانشکده حقوق

ماستر و لیسانس فقه و معارف اسلامی از جامعه المصطفی العالمیه در سال ۱۳۸۹ و ۱۳۷۶

آثار علمی:

photo_2021-07-10_15-05-07

سید یعقوب عارفی

موقف اداری: آمر برنامه های فوق لیسانس

رتبه علمی: پوهندوی و عضو هیئت علمی دانشکده حقوق

ماستر از رشته حقوق خصوصی در سال ۱۳۸۸ و لیسانس معارف اسلامی و حقوق در سال ۱۳۸۴ از جامعه المصطفی العالمیه

آثار علمی:

الف) کتب:

چندین اثر آماده ای چاب

ب) مقالات:

 • ضمان قهری؛
 • وکالت در حقوق افغانستان و ایران؛
 • شرایط صحت نکاح از منظر فقه اسلامی؛
 • نقش اکراه در معاملات از منظر فقه اسلامی؛
 • مرور زمان مدنی.
b

مشخصات فردی

 • نام و تخلص: عبدالبصیر نبی زاده
 • نام پدر: چمن­‌علی
 • سال و محل تولد: 1354 ش, ولسوالي جغتو، ولايت غزني
 • نمبر تلفون: 0744089858 و 0799522600
 • ايميل آدرس: [email protected]

تحصيلات دانشگاهی(علاوه بر تحصيلات عالی علوم دينی)

 1. ليسانس حقوق، موسسه‌ی علوم انسانی (المصطفی)، 1384- 1388
 2. ماستری حقوق جزا و جرم‌شناسی، 1389-  1391

آثار علمي

الف. تک‌نگاره‌ها (Thesis):

 1. مبانی معرفت شناسی لیبرالیزم، لیسانس فقه و معارف اسلامی، دفاعيه، تابستان 1383.
 2. جرایم و تخلفات اداری در افغانستان؛ عوامل و راهکارها، لیسانس حقوق عمومی, دفاعيه, بهار 1388.
 3. سیاست جنایی افغانستان در قبال جرایم یخن سفیدی، ماستری حقوق جزا و جرم شناسی, دفاعيه, زمستان 1391.

ب. مقالات منتشر شده

بيش از بیست عنوان مقاله در مسائل فقهی، حقوقی و سياسی نگاشته‌ام که برخی در نشريات علمی و معتبر خارجی و برخی ديگر در نشريات علمی و تخصصی داخلی منتشر شده است که از جمله, موارد آتی به عنوان نمونه ذکر می‌شود:

 1. بازخواني اجزاب سیاسی در قانون اساسی افغانستان و اسناد بین المللی؛ پیام مهاجر، ش.1، خزان 1386.
 2. آزادی بیان؛ محدودیت­ها و کارکردها، ماهنامه­ هادی، شماره 3، 1384.
 3. مبانی حقوق جوانان در اندیشه اسلامی و غربی؛ کتاب حقوق جوانان در جوامع اسلامی، قوس1390.
 4. بررسی حقوق مصادیق عسر و حرج؛ ماهنامه هادی، شماره 5 ، دلو و حوت 1385.
 5. جرایم سایبری و چالش­های حقوقی، پیام مهاجر، شماره دوم، زمستان 1386.
 6. تئوری فشار و جرم یخن سفیدی؛ پژوهشنامه حقوق ، شماره 3، ميزان 1389.
 7. عوامل و راهکارهای تخلفات اداری در افغانستان، پژوهشنامه حقوق، شماره4، زمستان 1389.
 8. چالش­های حقوقی و سیاسی دولت کرزی؛ ماهنامه راهبردنو شماره4، سرطان 1384.
 9. کرزی و حکومت­ها(فرماندهان) محلی؛ ماهنامه راهبرد نو، شماره 12، زمستان 1386.
 10. نگاهی به جرم یخن سفیدی، فصلنامه علمی پژوهشی دانشگاه خاتم النبیین، سال سوم،ش. ششم، بهار 1397.

فعاليت‌ها و امیتازات علمی

الف.  امتیازات علمی

 1. نخبه پژوهشی و آموزشی 1387
 2. برگزیده همایش بین المللی” حقوق جوانان در جوامع اسلامی”حوت(اسفند) ،1389دانشگاه تهران
 3. گذراندن دوره، پژوهشگری در اسلام و حقوق بشر؛(64 ساعت)
 4. گذراندن دوره، مهارتها و فنون نوین تدریس؛ ( 80 ساعت)
 5. کادر علمی دانشگاه خاتم النبیین از سال 1391 تا کنون

ب) فعالیت­‌های علمی

 1. برگزاری دوره کورس­های آموزشی جرم انگاری و جرم زدایی و جرایم سایبری برای کارمندان و کارشناسان ریاست تقنین و زارت عدلیه
 2. تدریس مضامین حقوقی در دانشگاه­ها و موسسات تحصیلات عالی خصوصی در مقاطع لیسانس وماستری
 3. تدوین پلان استراترژیک 5 ساله (1395- 1400) پوهنحی (دانشکده)
 4. همکاری در تدوین­ پلان­های پوهنتون و بورد ماستری دانشگاه خاتم النبیین(ص)
 5. تدوین پلان­های عملیاتی شش ماهه و سالانه پوهنحی و دیپارتمنت­ها
 6. تدوین پلان­های نظارتی، بهبود نواقص و تدابیری شش ماهه و سالانه
 7. نظارت بر تطبیق و اجرای پلان­های عملیاتی دیپارتمنت­ها
 8. ارایه گزارش از تطبیق و اجرای پلان­ها به معاونت علمی
 9. راهنمایی و داوری بیش 85 مورد مونوگراف در مقطع لیسانس
 10. راهنمایی بیش از 35 مورد پایان­نامه یا تیزیست ماستری
 11. مشاوره و داروی بیش30 مورد پایان نامه ماستری
 12. شرکت و سخنرانی در نشست­های علمی دانشگاه­های خصوصی

سابقه‌ی کار اجرايی

 1. عضو مرکز تحقیقات ملی افغانستان، 1388- 1392.
 2. عضوهیأت تحریر ماهنامه راهبرد نو 1382-1388
 3. سردبیر فصلنامه تخصصی پژوهشنامه حقوق 1389- 1392
 4. استاد و عضو هيئت علمی دانشگاه خاتم‌النبيين(ص)، 1391- تا کنون.
 5. معاون پوهنحی (دانشکده) فقه و حقوق دانشگاه خاتم النبیین از سال 1391 – 1393
 6. آمر تحقیقات دانشگاه خاتم النبیین از سال 1394 تا 1396
 7. کارشناس عدلی و قضایی در دفتر مشاوریت حقوقی ریاست جمهوری 1393-1395
 • شرکت در تدوین مقرره مشاوران حقوقی دولت
 • سفر در ولایت­های بامیان و میدان وردک جهت بررسی وضعیت نهادهای عدلی و قضایی آن ولایات
 • سفر به ولایات پروان و پنجشیر جهت ارزیابی نهادهای سارنوالی و محاکم و محابس آن ولایات
 • شرکت در جلسات کمیته قوانین و ارزیابی قوانین و مقررات مانند مقرره موسسه تحصیلات عالی خصوصی، قانون اراضی، استندردملی، و……
 1. کمیشنر ولایتی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی (ولایت پروان) از 1/5/ 1398 تا 29/12/1398
 2. رئیس پوهنحی (دانشکده) فقه و حقوق دانشگاه خاتم النبیین از سال 1396 تا کنون.

تدريس(ليسانس و ماستری)

1.      حقوق اداری تطبيقی

2.      حقوق اداری(کليات و افغانستان)

3.      حقوق تطبيقی

4.      حقوق اساسی(کليات و افغانستان)

5.      حقوق جزای عمومی

6.      حقوق بين‌الملل خصوصی

7.      حقوق بين‌الملل عمومی

8.      حقوق جزای اختصاصی

9.      حقوق محیط زیست

10.  حقوق مالکیت فکری

11.  حقوق کیفری اقتصادی

12.  حقوق تخلفات اطفال

13.  جرم شناسی

14.  کیفر شناسی

ب) اعضای هیأت علمی دیپارتمنت علوم سیاسی

دکتر سیدعبدالقیوم سجادی، رییس دانشگاه

نام و فامیل: دکتر سید عبدالقیوم سجادی

نام پدر: سیدحکیم

سال و محل تولد: ولسوالی قرباغ و لایت غزنی سال ۱۳۴۸ هجری شمسی

درجه تحصیل: دکترا(Ph.D) در رشته دیپلماسی و روابط بین الملل

فعالیت های اجرایی

 • عضو لویه جرگه قانون اساسی در سال ۱۳۸۲ و عضو کمیته حل اختلاف این شورا
 • عضو کادر علمی دانشگاه مفید کشور ایران
 • عضو کادر علمی و رییس دانشگاه خاتم النبیین افغانستان
 • عضو موسس مرکز مطالعات راهبردی افغانستان
 • عضو کمیسیون امور بین المللی ولسی جرگه در دو دوره کاری
 • نماینده ولسی جرگه شورای ملی در دوره پانزدهم و شانزدهم به نمایندگی از مردم عزتمند ولایت غزنی.
 • عضو باز نگری مفردات و متون درسی ثقافت اسلامی در وزارت تحصیلات عالی.
 • موسس لیسه خصوصی نور غزنه( این لیسه در مرکز غزنی در سال ۱۳۸۶ ایجاد گردید و تا کنون بیش از ۳۳۰۰ متعلم را تحت پوشش دارد.)

آثار و فعالیت علمی

سابقه کاری: ۱۵ سال تدریس در پوهنتون های داخل و خارجی در رشته جامعه شناسی سیاسی و روابط بین الملل. ۱۰ سال سابقه کاری در رهبری تحصیلات عالی بعنوان رییس پوهنتون خاتم النبیین افغانستان. طی این مدت کارهای تحقیقاتی ذیل انجام یافته است.

 • بیش از دهها مقاله علمی و تحقیقی در مورد مسایل بین المللی، منطقه ای، سیاست خارجی، دیپلماسی، اندیشه سیاسی اسلام، مسایل سیاسی و حقوقی.
 • هشت عنوان کتاب چاب شده در زمینه های یاد شده، که برخی از این کتاب ها در دانشگاه های داخلی و خارجی به عنوان کتاب درسی و ممد درسی مورد استفاده دانشجویان و صاحب نظران قرار دارد.
 • کتاب جامعه شناسی سیاسی افغانستان که تا کنون سه بار چاب گردیده
 • کتاب در افغانستان و جهانی شدن( متن درسی پوهنتون) برگزیده جشنواره علمی محمود طرزی که از سوی وزارت خارجه افغانستان برگزارشد. سال ۱۳۹۰
 • گفتمان اسلام سیاسی و جهانی شدن در افغانستان پساطالبان( برگزیده جشنواره کتاب بلخ در کشور ایران، سال ۱۳۹۲)
 • دیپلماسی و رفتار سیاسی در اسلام ( در دانشگاه های کشور ایران و پوهنتون های افغانستان تدریس می‌شود و مورد استفاده اساتید و دانشجویان است)
 • مبانی تیوریک احزاب سیاسی در اسلام ( برگزیده کتاب جشنواره دین پژوهان در کشور ایران و حایز رتبه اول علمی و اخذ جایزه علمی برتر. سال ۱۳۸۴)
 • پارلمان، قانونگذاری، نظارت و نمایندگی . تا کنون دو بار چاب شده است.
 • شیوه های تعمیق بنیش سیاسی در منابع دینی
 • سیاست خارجی افغانستان از امیر دوست محمد خان تا دوره نوسازی(حال حاضر) این کتاب آماده چاب و در دست اقدام است و به عنوان متن درسی پوهنتون تهیه گردیده است.
 • مبانی فقهی تحزب در اندیشه سیاسی اسلام( این کتاب به بررسی مسایل مدرن و جدید سیاست و حکومت، فعالیت حزبی، دمکراسی و انتخابات از منظر اندیشه اسلامی به بحث می پردازد.)

با توجه به فعالیت های علمی یاد شده نویسنده به دریافت مدال عالی علمی از سوی رییس جمهور کرزی موفق گردید. علاوه بر موارد یاد شده  می توان به حضور علمی و موثر در کانفرانس های بین المللی اشاره کرد.

اشتراک در کانفرانس های علمی بین المللی و ارایه مقاله علمی، در موضوعات سیاسی، حقوقی، بین المللی و مسایل منطقه ای از دیگر بخش فعالیت های علمی و اکادمیک می باشد. حضور در بیش از پنج کانفرانس علمی با ارایه مقاله علمی، حضور در ده ها کانفرانس بین المللی و ملی برای سخنرانی علمی، حضور در نقد و بررسی کتب و اثار صاحب نظران و نویسندگان.

ده سال ریاست  پوهنتون خصوصی خاتم النبین فرصت ارزشمندی بود که نویسنده را با تجربیات تازه و فنون و مهارت های مدیریت آموزشی در عرصه تحصیلات عالی آشنا ساخت. دانشگاه خاتم النبین در حال حاضر بیش از پنج هزار دانشجو را در یازده رشته تحصیلی و در دو مقطع لیسانس و ماستری تحت برنامه دارد. این پوهنتون در سال جاری از میان پوهنتون های مختلف در اولین برنامه ارزیابی علمی و تضمین کیفیت وزارت محترم تحصیلات عالی پس از پوهنتون امریکایی در رتبه دوم قرار گرفت که در واقع در میان پوهنتون های افغانستان حایز رتبه اول گردید. این مرکز علمی تا کنون بیش از پانصد محصل را در دوره لیسانس و حدود صد نفر در دوره ماستری حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق بین الملل، روابط بین الملل، علوم سیاسی، اقتصاد و مدیریت، کامپیوتر ساینس، انجنیری، تکنالوژی طبی، و رشته علوم قران وحدیث فارغ نموده است.

در عرصه تحصیلات عالی

 • رهبری و اداره پوهنتون خصوصی خاتم النبیین برای مدت ده سال از آغاز تاسیس تا کنون؛
 • تهیه و تنظیم سر فصل ها و کریکولم درسی مطابق با استاندارد های منطقه و جهان؛
 • شرکت در جلسات تنظیم و اصلاح مفردات دروس ثقافت اسلامی در وزارت تحصیلات عالی؛
 • مشارکت در برنامه های مختلف علمی و مشورتی وزارت تحصیلات عالی؛
 • تهیه و تنظیم طرح باز سازی و نوسازی وزارت تحصیلات عالی متناسب با شرایط زمانه و نیازهای ملی افغانستان؛
 • تدریس دروس جامعه شناسی سیاسی، دیپلماسی، روابط بین الملل، روش تحقیق، سیاست و حکومت، اسلام و دمکراسی، سیاست خارجی در دو عرصه تیوریک و تطبیقی؛
 • تهیه کتاب و منابع درسی برای رشته های علوم سیاسی و روابط بین الملل؛
 • برگزاری سمینار بررسی فرصت ها و چالش های تحصیلات عالی در افغانستان.
_MG_1459

محمدوحید بینش

موقف اداری: رئیس دانشگاه

رتبه علمی: پوهنوال و عضو هیئت علمی دانشکده علوم سیاسی

دکتری از دانشگاه تهران در رشته علوم سیاسی در سال ۱۳۸۴ – عنوان تزس دکتری “ناسازگاری مؤلفه های اندیشه سیاسی سنتی و جدید در افغانستان معاصر” – ماستر در رشته علوم سیاسی از دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۶

فعالیت ها و تجربیات کاری؛

 • مشاور کمیته اجتماعی و حقوقی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در تهران؛ ۱۳۷۹-۱۳۷۴
 • مشاور کمیته آموزشی – علمی (کمیته بروسیه) کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در تهران؛ ۱۳۷۹-۱۳۷۶
 • نماینده منتخب مهاجرین ایران در لویه جرگه قانون اساسی؛ ۱۳۸۲
 • رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی افغانستان؛ ۱۳۸۳ …
 • عضو اتحادیه اسلامی دانشگاهیان افغانستان در ایران

آثار علمی:

الف) کتب:

 • شیعیان افغانستان در یک دهه گذشته؛ ۱۳۹۲
 • افغانستان معاصر و چالش سامان سیاسی؛ ۱۳۸۸
 • جنبش پرشتاب طالبان؛ ۱۳۸۰

ب) مقالات:

 • طالبان، دیدگاه ها و عملکردها
 • اسلام و دموکراسی
 • مبانی وحدت در قانون اساسی افغانستان
 • مشارکت سیاسی
 • جنبش مشروطیت در افغانستان
 • انتخابات مشارکت سیاسی و مشروعیت
photo_2021-03-29_16-07-08

محمدجواد محدثی

رتبه علمی:   پوهنمل عضو هیأت علمی و رئیس دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی

 • ماستر روابط بین الملل از دانشکاه تهران و لیسانس معارف اسلامی ۱۳۹۰ و ۱۳۸۸ ؛
 • فعلا دانشجوی دکتری رشته‌ی روابط بین الملل درکشور هندوستان.

فعالیت ها و تجارب کاری:

 • عضو انجمن دانشجویان دانشگاه خارجی دانشگاه تهران و فعال فرهنگی؛(1388- 1390)
 • رئیس دانشکده علوم سیاسی و حقوق در شعبه غزنی دانشگاه خاتم‌النبیین؛ (1391-1394)
 • آمریت فرهنگی شعبه غزنی دانشگاه خاتم‌النبیین؛(1391-192)
 • رئیس دانشکده روابط بین الملل پوهنتون دنیا و یومف سوئیس؛ (1394-1395)
 • چهار سال آمردیپارتمنت روابط بین الملل؛(1395- 1399)
 • رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه خاتم‌النبیین. (اکنون).

فعالیت های علمی: 

 • تدریس رشته علوم سیاسی سه سال در شعبه غزنی پوهنتون خاتم النبیین (ع)؛
 • تدریس رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل لیسانس و ماستری حدود هفت سال در پوهنتون کاتب( استادمدعو)؛
 • تدریس رشته علوم سیاسی لیسانس دو سال در پوهنتون مشعل ( استادمدعو)؛
 • تدریس مضامین سیاسی و روابط بین الملل در لیسانس و ماستری در پوهنتون دنیا؛
 • تدریس دروس لیسانس و ماستری روابط بین الملل بمدت نه سال در دانشگاه خاتم النبیین(ص) کابل.

آثار علمی:

الف- کتب

 • منازعات افغانستان – پاکستان از پیدایی و رشد طالبان تا پروسه‌ی صلح (چاپ 1398)

ب- مقالات

 • اختلافات سیاسی اقتصادی افغانستان و پاکستان و پیدایی و رشد طالبان؛
 • نقش نخبگان در تحولات سیاسی – اجتماعی افغانستان ( ۲۰۰۱-۲۰۰۹ )؛
 • تجاوز نیروهای شوروی به افغانستان و سر برآوردن القاعده؛
 • استراتژی تروریسم امنیت دولت و امنیت فردی؛
 • بررسی جهانی شدن دموکراسی وتأثیر آن برامنیت بین الملل؛
 • بررسی نقش کارکردی رسانه ها درامنیت ملی و عمومی؛
 • افراط گرایی فرقه ای در پاکستان با رویکرد ملی – منطقه ای؛
 • ضعف ساختاری دولت- ملت سازی در افغانستان؛
 • سرانجام حضور ناتو در افغانستان برقراری امنیت و یاگسترش نا امنی و تروریسم؛
 • چالش های فراروی ناتو در برقراری امنیت در افغانستان؛
 • چارچوب تئوریک، ساختار گرای و پسا سا ختار گرای؛
 • بررسی نقش رسانه ها در ایجاد همگرایی ملی و امنیت پایدار؛
 • تحولات جدید خاورمیانه چالش های درون ساختاری و فرایندهای امنیتی؛
 • نقش نخبگان در روند شکل گیری پارلمان و حکومت داری در افغانستان؛
 • چندین مقاله ای توصیفی- تحلیلی دیگر.
15590921_834695840003833_920438872807523488_o

سید طاهر عرفانی

رتبه علمی: پوهنمل

عضو هیئت علمی دانشکده علوم سیاسی

تحصیلات

 •  لیسانس علوم سیاسی از موسسه اموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)
 • ماستری: روابط بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی تهران
 • دکتری در حال نوشتن تیزس: رشته روابط بین الملل دانشگاه تهران

فعالیت های علمی: 

 • تدریس رشته علوم سیاسی سه سال در هرات موسسه تحصیلات عالی خواجه عبد الله انصاری
 • تدریس رشته علوم سیاسی سه سال در دانشگاه خاتم النبیین (ص) غزنی
 • تدریس رشته علوم سیاسی لیسانس و ماستری مدت دو سال در دانشگاه خاتم النببین(ص)
 • تدریس زبان انگلیسی به مدت دو سال در جامعه المصطفی العالمیه قم
 • تدریس دروس ماستری علوم سیاسی دانشگاه پیام نور کابل

فعالیت های پژوهشی:

 • ترجمه کتاب جهانی شدن و تروریسم از انگلسیی به فارسی سال چاپ ۱۳۹۲
 • ترجمه کتاب جهان شدن و امنیت انسان از انگلیسی به فارسی در حال چاپ
 • ترجمه مقاله گفتمان سیاسی سازمان کنفرانس اسلامی چاپ شده در مجله کوثر
 • مقاله تحریم اقتصادی؛ سلاح سیاست بین الملل چاپ شده در اندیشه خاتم
 • مقاله نگاه مقایسه ای به دیپلماسی در غرب و اسلام چاپ شده در اندیشه خاتم

فعالیت های اجرایی:

 • ریاست دانشکده علوم سیاسی در موسسه تحصیلات عالی خواجه عبدالله انصاری سه سال
 • مدیریت مدرسه محمد امین (ص) در قم مدت چهار سال.
139663996_101694921916971_4412053234843052352_n

رمضان علی فصاحت

موقف اداری:  آمردیپارتمنت جامعه شناسی سیاسی

رتبه علمی: پوهنمل و عضو هیئت علمی  دانشکده علوم سیاسی

ماستر و لیسانس علوم سیاسی از موسسۀ پژوهشی امام خمینی

آثار علمی:

 • بی ثباتی و فساد سیاسی در افغانستان؛ فصلنامه پویش؛ ۱۳۹۴

فعالیت ها و تجربیات کاری:

 • رئیس پشین دانشکده علوم سیاسی دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)؛
 • آمریت فرهنگی دانشگاه خاتم النبیین (ص)

محمدزکی کریمی

موقف اداری: ریاست (قبلی) دانشکده علوم سیاسی

رتبه علمی: پوهنمل و عضو هیئت دانشکده علوم سیاسی

ماستر و لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه باقر العلوم در سالهای ۱۳۸۹ و ۱۳۸۶

آثار علمی:

 • بی ثباتی و فساد سیاسی در افغانستان؛ فصلنامه پویش؛ ۱۳۹۴

فعالیت ها و تجربیات کاری:

 • رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)؛
 • عضو انجمن مطالعات سیاسی؛
 • سرپرست گروه کاری برگزاری انتخابات دوره اول ریاست جمهوری در ایران.

کانال‌های ارتباطی با دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی

شماره‌ی تماس: 0798087979

الف) مسؤول دفتر ریاست دانشکده

نام و تخلص: سید عقیل فاطمی

سال و محل تولد: 1369 مرکز بهسود ولایت میدان وردک

تحصیلات: ماستر حقوق جزا و جرم شناسی

سابقه‌ی کاری: 11 سال( استاد، آمر امور محصلان و کارمند اداری)

شرح وظایف

 1. جمع‌آوری به‌موقع گزارش موظفی ماهوار اساتید از دیپارتمنت و ارسال آن به آمریت امور اساتید؛
 2. تهیه‌ی تقویم جلسات شواری علمی و اطلاع‌رسانی از زمان برگزاری جلسات؛
 3. شرکت در جلسات کمیته‌‌ی نظم و دیسپلین؛
 4. ابلاغ و پیگری مصوبات شورای علمی و کمیته‌های فرعی موجود دانشکده به زیرمجموعه؛
 5. تفکیک وتوزیع نامه‌ها، گزارش‌ها و سایر مکاتبات بین واحد‌های مربوطه؛
 6. نگهداری و بایگانی کردن پرونده‌ها، اوراق، نامه‌ها و گزارشات در محل ها مخصوص؛
 7. تنظیم لیست متقاضیان ملاقات با ریس دانشکده؛
 8. ثبت و آرشیف منظم نامه‌های وارده و صادره؛
 9. چک کردن ایمیل دانشکده و گزارش به ریس دانشکده؛
 10. پاسخ‌دهی به مراجعین و شماره‌ی تماس دانشکده؛
 11. سهم فعال در کلیه‌ی امور مربوط به تضمین کیفیت؛
 12. جمع‌آوری و بررسی پرونده‌ی اساتید و ارسال آن به آمریت امور استادان؛
 13. ایجاد بانگ اطلاعات برای دانشکده.

ب) مدیر تدریسی دیپارتمنت حقوق

نام و تخلص: مختار سعادت

سال و محل تولد: 1370 کابل

تحصیلات: لیسانس اداره و تجارت

سابقه‌ی کاری

 1. کارمند اداره‌ی امور(1394-1395)
 2. مدیر دفتر معاون علمی(1396-1397)
 3. همکار دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی(بهار 1397 – خزان 1397)
 4. کارمند قراردادی کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی ولایت پروان(1398 – 1399)
 5. مدیر تدریسی دانشکده‌ی فقه و حقوق( خزان 1397 – خزان 1400)
 6. مدیر تدریسی دیپارتمنت حقوق عمومی و بین‌الملل( خزان 1400 – اکنون)

شرح وظایف

 1. انجام امور تحصیلی دانشجویان از قبیل: ثبت نام سمستر، تشکیل پرونده، انتخاب واحد، حذف و اضافه‌ی واحدها، معرفی به استاد، تأجیل، تبدیلی، مشروطی، تنظیم گزارش کتاب فارغان و جدول نتایج و مراقبت از وضعیت تحصیلی و گزارش آن به دانشجو و مراجع مربوط؛
 2. ثبت تقسیم اوقات سمستر، امتحان پایان سمستر در سایت و آماده نمودن کارت امتحان پایان سمستر؛
 3. پیگیری و ارائه‌ی گزارش به‌موقع ازمحرومی و مشروطی دانشجویان مطابق ماده‌ی ۳۴ نظامنامه‌ی آموزشی؛
 4. انجام و پیگیری تمام امور مربوط به پایان‌نامه‌ی دانشجو در مقطع ماستری و تحقیق پایانی در مقطع لیسانس؛
 5. معرفی دانشجویان واجدشرایط دوره‌ی ستاژ به مسؤول شفاخانه‌ها(رشته‌های علوم طبی)؛
 6. آرشیف نمودن کلیه‌ی مدارک فرایند تحصیلی دانشجو در پرونده‌ی تحصیلی؛
 7. آرشیف شقه‌های نمرات و جداول نتایج، فراغت و اساس؛
 8. وارد نمودن اطلاعات و اسناد دانشجویان در سیستم در هماهنگی با آمریت امور محصلان؛
 9. همکاری در برگزاری امتحانات میان سمستر و پایان سمستر؛
 10. تکمیل گزارش آماری در مورد جذب، مشروطی، منفکی، فراغت و محرومی دانشجویان؛
 11. اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی اهداف، برنامه‌ها، نظامنامه‌ها، اطلاعات آموزشی و خط‌مشی دانشکده به دانشجویان؛
 12. دریافت گزارش مرتبط به تدریس اساتید مدعو و ارتباط با آن‌ها مانند: اخذ کورس پالیسی و اخذ پلان‌های درسی آن‌ها در اول سمستر؛
 13. دریافت اسناد و مدارک تحصیلی اساتید هیات علمی و قراردادی و ارسال آن به دانشکده؛
 14. تنظیم و ترتیب برنامه‌ی هفتگی در هماهنگی با آمر دیپارتمنت؛
 15. تنظیم دروس و صنوف درسی در هماهنگی با آمر دیپارتمنت؛
 16. هماهنگی و جا به جایی درس‌ها در صورت غیبت استاد مربوط؛
 17. سایر مواردی که از سوی آمر دیپارتمنت در روشنی قانون به وی سپرده می‌شود

ج) مدیر تدریسی دیپارتمنت علوم سیاسی

نام و تخلص: شرزین سنایی

سال و محل تولد: 

تحصیلات: 

سابقه‌ی کاری

شرح وظایف

 1. انجام امور تحصیلی دانشجویان از قبیل: ثبت نام سمستر، تشکیل پرونده، انتخاب واحد، حذف و اضافه‌ی واحدها، معرفی به استاد، تأجیل، تبدیلی، مشروطی، تنظیم گزارش کتاب فارغان و جدول نتایج و مراقبت از وضعیت تحصیلی و گزارش آن به دانشجو و مراجع مربوط؛
 2. ثبت تقسیم اوقات سمستر، امتحان پایان سمستر در سایت و آماده نمودن کارت امتحان پایان سمستر؛
 3. پیگیری و ارائه‌ی گزارش به‌موقع ازمحرومی و مشروطی دانشجویان مطابق ماده‌ی ۳۴ نظامنامه‌ی آموزشی؛
 4. انجام و پیگیری تمام امور مربوط به پایان‌نامه‌ی دانشجو در مقطع ماستری و تحقیق پایانی در مقطع لیسانس؛
 5. معرفی دانشجویان واجدشرایط دوره‌ی ستاژ به مسؤول شفاخانه‌ها(رشته‌های علوم طبی)؛
 6. آرشیف نمودن کلیه‌ی مدارک فرایند تحصیلی دانشجو در پرونده‌ی تحصیلی؛
 7. آرشیف شقه‌های نمرات و جداول نتایج، فراغت و اساس؛
 8. وارد نمودن اطلاعات و اسناد دانشجویان در سیستم در هماهنگی با آمریت امور محصلان؛
 9. همکاری در برگزاری امتحانات میان سمستر و پایان سمستر؛
 10. تکمیل گزارش آماری در مورد جذب، مشروطی، منفکی، فراغت و محرومی دانشجویان؛
 11. اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی اهداف، برنامه‌ها، نظامنامه‌ها، اطلاعات آموزشی و خط‌مشی دانشکده به دانشجویان؛
 12. دریافت گزارش مرتبط به تدریس اساتید مدعو و ارتباط با آن‌ها مانند: اخذ کورس پالیسی و اخذ پلان‌های درسی آن‌ها در اول سمستر؛
 13. دریافت اسناد و مدارک تحصیلی اساتید هیات علمی و قراردادی و ارسال آن به دانشکده؛
 14. تنظیم و ترتیب برنامه‌ی هفتگی در هماهنگی با آمر دیپارتمنت؛
 15. تنظیم دروس و صنوف درسی در هماهنگی با آمر دیپارتمنت؛
 16. هماهنگی و جا به جایی درس‌ها در صورت غیبت استاد مربوط؛
 17. سایر مواردی که از سوی آمر دیپارتمنت در روشنی قانون به وی سپرده می‌شود

راه‌های ارتباطی

 1. شماره تلفن:  93798087979+
 2. ایمیل:  [email protected]