نام و فامیل: سید یوسف موسوی 

سال و محل تولد: 1349، ولایت دایکندی

تحصیلات: دکترای تخصصی(Ph.D) فیزیولوژی طبی از دانشگاه تربیت مدرس، ایران.

 

شرح وظایف و اختیارات:

 

مأموریت، چشم‌­انداز، ارزش­ها و اهداف کلان

مقدمه

توجه به این نکته بسیار ضروری است که دانشگاه خاتم‌­النبیین(ص) با به رسمیت شناختن تنوع استعدادها و علایق دانشجویان خود از یک سو و جهت‌­گیری به سوی حل مسائل اولویت‌دار کشور، مسیرهای متنوع رشد را برای اساتید، پژوهشگران و محصلّین خود فراهم آورد. در واقع به صورت خلاصه، مأموریت اصلی دانشگاه، هدایت استعدادهای برتر و متنوع برای ساماندهی مسائل پیچیده و متنوع جامعه می­باشد. چشم­‌انداز یک سازمان، افق رشد آن سازمان را نمایان می­سازد. این افق نباید خارج از مأموریت‌­های سازمان باشد و می­بایست با تحقق این مأموریت‌­ها، محقق­‌گردد. مأموریت­‌های یک سازمان، فلسفه وجودی آن محسوب می­شوند. این مأموریت‌­ها وظیفه اصلی سازمان بوده و عدم تحقق آن­ها به­‌معنای شکست سازمان محسوب می­گردد. در این بخش، بیانیه مأموریت، چشم‌انداز، ارزش‌های کلی و اهداف کلان دانشگاه در حیطه­‌ی پژوهش مشخص شده‌اند. در تدوین مباحث این بخش، مهم‌ترین منبع، دیدگاه‌های اولیای صاحبان امتیاز دانشگاه، اساتید و تیم مدیریت ارشد دانشگاه بوده است.

رسالت/ مأموریت (Mission ):

فلسفه‌ی وجودي سازمان را رسالت سازمان مي‌نامند، هر سازمان در پاسخ به يك سري نيازها ايجاد مي­شود و هدف آن رفع آن نياز مي­باشد. بنابراين قبل از هر اقدامی بايد مشخص شود كه چه نيازهایي منجر به تشكيل سازمان گرديده است. این معاونت برای نیل به اهداف خود با طراحی و ایجاد تشکیلات منسجم و تهیه سازو کار مناسب، ماموریت­‌های زیر را دنبال می­نماید:

چشم‌انداز (Vision):

چشم‌انداز، روياي تشكيل و ايجاد سازمان مي‌باشد. در واقع به ترسيم كشيدن تحقق آرمان، روياها، اهداف و ماموريت سازمان چشم‌انداز سازمان گفته می­شود. چشم­انداز در سطح كلان سازمان زمان بردار نيست. چشم‌انداز در زمان كوتاه قابليت تدوين دارد. این معاونت برای نیل به تحقق آرمان، روياها، اهداف و مأموريت پژوهشی سازمان چشم‌انداز زیر را ترسيم می­نماید:

ارزش­ها (Values) و اصول حاکم بر دانشگاه در زمینه­‌ی پژوهش:

سازمان براي انجام ماموريت­‌ها و تحقق اهداف خود ارزش­‌ها و باورهايی را رعايت خواهد كرد. ارزش‌ها قابليت تخطي ندارند و تحت هيچ شرايطي نبايد از آنها تخطي كرد. ارزش‌ها مثل يك روح در تمام برنامه‌ها و فعاليت‌هاي سازمان دميده مي­شود. ارزش‌هایی محوری به اصول اساسی، قواعد و بایدهای حاکم بر رفتار دانشگاه اطلاق می‌گردد که در تعیین اهداف، انتظارات و استانداردهای عملکرد سازمان نقش تعیین کننده دارد و به تصمیم‌ها و رفتار اعضای آن جهت می‌دهد. منطبق با ارزش­ها و اصول حاکم بر وزارت متبوع، اساس­نامه و پلان استراتژیک دانشگاه، این معاونت در حوزه تحقيقات و امور پژوهشی موارد زیر به­‌ عنوان ارزش و اصل مورد نظر قرار می­دهد:

اهداف کلان (Goals) پژوهش:

معاونت پژوهشی دانشگاه خاتم­‌النبیین(ص)، با توجه به ضرورت هم‌زیستی دانش و ارزش برای تکامل و ترقی واقعی جامعه و این‌که انسان در كانون توسعه‌ی پايدار، هم‌چنان که محور توسعه است، هدف توسعه و به منزله‌ی مهم‌ترين عامل توسعه نیز مي‌باشد، و با باور عمیق به نقش بلامنازع پژوهش و تولید علم در فرایند توسعه‌ی جوامع، اهداف کلان و اساسی خود را در حوزه‌­ی پژوهش به شرح ذیل تعریف می‌کند:

 

همرسانی در شبکه های اجتماعی