دانشکده طب معالجوی

دانشکده طب معالجوی

مقدمه

طب معالجوی یک دانش کاربردی است، هدف آن حفظ و ارتقاء صحت، تداوی امراض و بازتوانی آسیب‌دیدگان است. این منظور با شناخت امراض، تشخیص، تداوی و جلوگیری از بروز آن­ها به انجام می‌رسد. دانش طب بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها بنا شده است. امروزه هدف دانش طب استفاده از فن‌آوری‌های دانش‌ محور و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌حل مشکلات کلینیکی است.

در تدوین برنامه درسی (Curriculum) جدید، تلاش شده است که آخرین تحولات در حوزه طب معالجوی در دانشگاه‌های خارج از کشور مورد مطالعه قرار گیرد و  جدید ترین تغییرات در این حوزه با توجه به نیازمندی‌های علمی و کاربردی آن‌ها در کشور ما، در برنامه این رشته منظور و ملحوظ گردد.

 

معرفی مختصر دانشکده

دانشکده طب معالجوی دانشگاه خاتم النبیین(ص)، در سال ۱۳۹۰ با مجوز رسمی از وزارت محترم تحصیلات عالی افغانستان تأسیس و در بهار سال ۱۳۹۰ اقدام به جذب و پذیرش محصل نمود. این دانشکده دارای چهار دیپارتمنت بوده و برنامه‌های آموزشی در مقطع MD تایم‌ روزانه را در رشته‌ طب معالجوی برگزار می‌کند. این دانشکده درسال ۱۳۹۶ اولین فارغان خودرا به جامعه طبی افغانستان تقدیم نمود تا مصدر خدمت به جامعه رنجدیده افغانستان شود.

تعمیر و صنوف

دانشکده طب معالجوی دانشگاه خاتم النبیین(ص) دارای تعمیر مناسب و مجهز به وسایل آموزشی و آسایشی لازم می باشد. این دانشکده دارای تعداد ۱۴ صنف است که دارای امکاناتی مثل وایت بورد، پروژکتور، LCD، چوکی­های مناسب و نور کافی می‌باشد.

لابراتوارها

دانشکده طب معالجوی دانشگاه خاتم النبیین(ص) دارای ۱۳ لابراتوار مجهز شامل لابراتوارهای آناتومی، هیستولوژی، پاتولوژی، بیوشیمی، کیمیا، میکروبیولوژی، بیولوژی و skill lab می­باشد.

نیازسنجی عمومی

بررسی اجمالی وضع موجود خدمات صحی در كشور بوضوح نشان مي دهد كه فقط ساكنين شهرهاي بزرگ از خدمات صحی و تسهیلات آن به صورت نسبی برخوردارند، ولی طبقات مستضعف و آنانیکه در مناطق دور افتاده کشور زندگی می­کنند متاسفانه از امکانات اولیه خدمات صحی بی بهره مانده‌­اند و این به علت کمبود نیروی مسلکی، عدم توزیع صحیح آنها و همچنان محدود بودن امکانات آموزشی طبی بوده است. براساس برآوردي كه به عمل آمده، تعداد كل داکتران موجود حتي نيمي از نيازهای صحی جامعه را تامين کرده نميتواند.  برای رفع این مشکل باید با گسترش دانشکده‌های طب در سطح کشور و به کارگیری کلیه امکانات خدمات صحی در افزایش نیروی مسلکی کوشید. بدین منظور ایجاب می کند که تأسیس و راه اندازی همچو مراکز آموزشی را در چارچوب قوانین وزارت محترم تحصیلات عالی کشور داشته باشیم تا بتوانیم با آموزش صحیح، افراد مسلکی و کار َآمد را تربیه نموده و کمیت و کیفیت خدمات آموزشی طبی را بالا برده بطوریکه پس از فارغ التحصيل شدن در رفع نيازهای جامعه در همه نقاط كشور يكسان خدمت نمایند.

برای برپایی رشته طب معالجوی در دانشگاه خاتم النبیین(ص) نیازسنجی عمومی به شیوه پرسش­نامه با اشتراک مراجع ذیل صورت گرفت:

– وزارت تحصیلات عالی

-وزارت صحت عامه

– شفاخانه علی آباد

– شفاخانه جمهوریت

– شفاخانه استقلال

– شفاخانه انتانی

– شفاخانه توبرکلوز

در نتیجه مراجع مذکور به ضرورت ایجاد رشته طب معالجوی در دانشگاه خاتم النبیین(ص) صحه گذاشتند.

نیازسنجی آموزشی

بعد از اجرای نیازسنجی عمومی، به نیازسنجی آموزشی پرداخته شد. در این نیازسنجی، به منظور رسانیدن دانش‌ها، مهارت‌ها، و تغییرات سلوکی به دانشجویان از مراجع فوق الذکر به شیوه پرسشنامه معلومات لازم جمع آوری گردید و نظریات مفیدشان در محتوای کریکولم وسیعا در نظر گرفته شد.

تدوين موفقيت‌­آميز برنامه درسي مستلزم درنظرگرفتن وجوه گوناگون است. در دنياي امروز، دانشگاهي موفق است که پاسخگوي نيازهاي واقعي جامعه انساني باشد و بتواند فارغ التحصيلاني توانمند و کارآمد را پرورش دهد؛ افرادي که هم قادر به تأمین نيازهاي نهادهاي اجتماعي باشند و هم به مثابه نوعي بازخور، با استخدام در ترکيب هيأت علمي دانشگاه­ها و یا تلاش برای نظريه‌­پردازي، به تقويت چرخه­‌هاي مؤثر پيشرفت و توسعه علم کمک نمايند.

کشور ما افغانستان به دلیل اینکه در گذشته با چالش‌های مهم مواجه بوده است، و با توجه به اینکه در آغازین مراحل حرکت به سمت توسعه و انکشاف خدمات صحی قرار دارد، ضرورت مبرم به توسعه منابع انسانی در عرصه علوم طبی می‌باشد.

فارغ التحصیلان این رشته، با توجه به آموزش‌­هایی که می‌بینند، هم می­توانند در سطوح مدیریتی ارگان­ها و وزارتخانه­‌های مرتبط با خدمات صحی به کار اشتغال ورزند و هم در شفاخانه‌­ها، کلینیک‌­ها و سایر مراکز صحی به ارائه خدمات صحی بپردازند و یا در مراکز تحصیلات عالی به امر آموزش محصلین بپردازند. علاوه بر این، فارغ التحصیلان این دوره می توانند در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی که امروز در موسسات بزرگ از اهمیت زیادی برخوردار است، مشغول بکار شوند.

اهداف آموزشی

 1. تربیت نیروی مسلکی آراسته با اخلاق اسلامی و طبی
 2. آشنا ساختن دانشجویان با مباحث و مضامین علوم طبی در زمینه­‌های مختلف.
 3. تربیت افراد کارآمد با توانایی علمی و عملی که قابلیت و توانایی جهت وقایه و معالجه امراض را داشته باشند و بتوانند در مراکز صحی کشور مثمر واقع شوند.
 4. تعمیم و گسترش نیروهای مسلکی مورد نیاز کشور.
 5. قادر ساختن دانشجویان در جهت استفاده از آخرین منابع علمی و بهره گیری از اطلاعات جدید.
 6. آشنایی با اولویت‌­ها و مسائل صحی منطقه و جهان
 7. مستعد و نیرومند ساختن دانشجویان در جهت تلاش برای ارائه راهکارهای گسترش صحت در جامعه و گرایش به عدالت در صحت.

 معرفی محتوا

۱- دوره تحصیل

 مطابق نظام­نامه آموزشی این دانشگاه مدت تحصیل در این دوره حداقل شش سال و حداکثر هشت سال می­باشد. هر محصل می­تواند در هر سمستر حد اقل ۱۷ کریدیت و حد اکثر ۲۱ کریدیت را انتخاب نماید.

این دوره تحصیلی شامل سه مرحله می­باشد:

۱٫پاراکلنیک Basic))

 1. کلنیک
 2. ستاژ
 3. پاراکلنیک: مدت زمان این مرحله ۲ سال است در این مرحله دانشجویان دروس اساسی(Basic) و مرحله اول دورس عمومی و اختصاصی را می گذرانند.

هدف: هدف از اين مرحله، آموزش ساختمان بدن انسان و اعمال فيزيولوژيك آن و همچنين شناخت عوامل بيولوژيك، پتالوژیک و مكانيزم­هاي دفاعي بدن در برابر آنها و اصول آسيب­هاي بدن انسان و آشنا ساختن محصلان با اصول مسائل صحی است.

حد اکثر مدت زمان در این مرحله ۳ سال است

 1. کلنیک:

هدف از این مرحله تشخیص امراض از دیدگاه کلینیکی و لابرتواری و بدست آوردن توانایي­‌هاي لازم در بكار بردن انديشه و استقلال فکری و نتيجه­‌گيري سريع به منظور برخورد منطقي و صحیح  با مریض و طراحی تدابیر وقایوی و تداوی می­باشد.

مدت زمان : مدت زمان در این مرحله ۳ سال است که طی آن دوره­های پراکتیک از دروس داخله، جراحي، اطفال، نسائی ولادی، چشم، گوش و حلق و بيني، عقلی و عصبی، راديولوژي، جلدی و زهروی و واحدهاي باقيمانده تئوری از دروس عمومي و اختصاصی گذرانده می­شود.

دوره کلینیکی شامل دو بخش است:

 1. آموزش دانشجویان بر بالین مریضان در شفاخانه­‌ها
 2. گذراندن دروس تئوری در دانشکده: حد اکثر مدت زمان گذراندن این مرحله ۴ سال است.

دوره ستاژ:

هدف از این مرحله پرورش مهارت­‌ها و تقويت قدرت تصميم­‌گيري و افزايش اتكاء به نفس و همچنین برخورد مستقيم دانشجو با مسائل تشخیصی و تداوی و واگذار کردن این مسئولیت به عهده او می­باشد.

زمان مطلوب این دوره یک سال است که در این مدت دوره هاي داخله عمومی، جراحي، اطفال، نسائی ولادی، جلدی زهروی، وقایه، گوش و حلق و بيني، چشم، عقلی و عصبی، طب عدلی، انتانی و توبرکلوز توسط دانشجویان گذرانده مي­شود.

مکان گذراندن این دوره فقط در شفاخانه‌­ها تحت نظر اساتید می­باشد.

منوگراف(Thesis)

هدف: متبارز و آشکار نمودن توانایی­های فردی و علمی دانشجویان و همچنان آموزش دادن در جهت کسب مهارت­های علمی و تحقیقاتی در آینده.

منوگراف ۶ کریدیت است و هر دانشجو باید حداقل یک سال قبل از اتمام دوره تحصیلی خود موضوع آن را تحت نظر استاد راهنما مشخص نموده و قبل از فارغ التحصیل شدن آن را دفاع نماید.

۲- تعداد کریدیت­ها

نظام آموزشی این دانشگاه بر اساس سیستم کریدیت ارائه می­شود که هر کریدیت شانزده ساعت می­باشد.

تعداد کریدیت­های این دوره ۲۴۶ کریدیت می باشد و دانشجویان برای تکمیل این دوره تحصیلی این تعداد کریدیت­ها را بگذرانند. از مجموع (۲۴۶) کریدیت، ۸۰ کریدیت دروس اساسی، ۱۰۴ کریدیت دروس اختصاصی، ۲۰ کریدیت دروس عمومی، ۳۶ کریدیت دوره ستاژ و ۶ کریدیت  مونوگراف (Thesis) می­باشد.

دروس اساسی:                               ۸۰ کریدت
دورس اختصاصی:                            ۱۰۴ کریدت
ستاژ:                                              ۳۶  کریدت
عمومی:                                          ۲۰ کریدت
منوگرافThesis))                                 ۶ کریدت
مجموع:                                        ۲۴۶ کریدت

 

 

 ۳- نوع کریدیت‌ها

طب معالجوی، همانند بسیاری از رشته‌های دیگر، دارای ماهیت چند رشته‌ای است و بنابراین، موفقیت در تحقق اهداف آموزشی این دوره متوقف بر آشنایی و کسب توانایی علمی در تعدادی از زمینه‌های علمی است. از این رو، مجموعه کریدیتهای این رشته به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

ردیف نوع مضمون تعداد  کریدیت
۱ مضامین اساسی ۸۰
۲ مضامین اختصاصی ۱۰۴
۳ مضامین دوره ستاژ ۳۶
۴ مضامین عمومی(دانشگاه شمول) ۲۰
۵ منوگراف ۶
۶ جمع کل کریدیت‌ها ۲۴۶

۴- سیستم آموزشی

آموزش دوره طب معالجوی همانند سایر رشته‌ها در دانشگاه خاتم النبیین(ص) مطابق سیستم «کریدیت» صورت می‌گیرد که جدیدترین و معیاری‌ترین سیستم تحصیلی در دنیا است. این سیستم تحصیلی مورد تأیید و تأکید وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز می‌باشد. طبق سیستم کریدیت، هر محصل در دوره MD حدود ۲۴۶ کریدیت را طی ۱۲ سمستر (شش سال تحصیلی) آموزش می‌بیند. هر کریدیت، به مقدار مضمونی گفته می‌شود که محتوای آن طی ۱۶ ساعت آموزش داده می‌شود.

۵- مضامین (کتگوری و فیصدی آن ها)

مضامین رشته طب معالجوی به چهار کتگوری تقسیم می گردد:

 • مضامین عمومی و پوهنتون شمول. این دسته از مضمین حدود ۶/۵% کل مضمون های دوره را شامل می­گردد.
 • مضامین اساسی. این دسته از مضامین حدود ۶/۳۱% کل مضمون های این دوره را شامل می­گردد.
 • مضامین اختصاصی و ستاژ . این دسته از مضامین حدود ۴/۶۰% از کل مضامین را شامل می­گردد.
 • منوگراف. حدود ۴/۲% از مضمون­های دوره را شامل می­گردد.

۶- انترنشیپ، ستاژ و سیر علمی

محصلین دوره طب معالجوی، علاوه بر گذراندن دروس نظری، به تناسب مضامین، دوره­‌های پراکتیک بخش­های مختلف کلینیکی را در شفاخانه‌­ها نیز پشت سر می‌گذارند تا با مشاهده عملی پروسه تشخیص، تداوی و فالوآپ بیماران را نیز یاد بگیرند و آموخته­‌های تئوریک خود را در مرحله عمل به اجرا بگذارند.

۷- تناسب کارهای عملی و نظری

برای این که محصل مفردات هر مضمون را به خوبی فرا بگیرد نیاز دارد که مباحث تئوریک را بصورت پراکتیک در لابراتوارها و شفاخانه­‌ها نیز یاد بگیرد. از کل مضامین در حدود ۵۷% تئوری و ۴۳% پراکتیک می­باشد.

۸- روش های آموزشی

در دوره طب معالجوی، به تناسب مضامین در نظر گرفته شده، از روش‌های آموزشی مختلف استفاده می‌شود.  در مجموع روش‌های مورد استفاده در تدریس این رشته، یک یا ترکیبی از روش‌های ذیل می‌باشد.

 1. روش لکچر: این روش در مضامینی که بیشتر جنبه مبانی و نظری دارند و نیاز است که حجم زیادی از معلومات به فراگیر منتقل شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، مفاهیم و مباحث بطور شفاهی به دانشجویان انتقال داده می‌شود.
 2. روش اکتشافی: زمانی که دانشجویان معلومات اولیه در مورد رشته را بدست آوردند، زمان آن می‌رسد صنف حالت فعال به خود بگیرد و دانشجویان به تفکر و یافتن پاسخ‌ها قبل از طرح پاسخ از جانب استاد واداشته شوند. برای تحقق این خواسته، از دانشجویان خواسته می شود که دانش‌ها و باورهای جدید را فعالانه بیاموزند و در طرح بحث و نقادی آن با استاد و همشاگردی‌های خود مشارکت نمایند.
 3. روش پرسش و پاسخ: برای اطمینان از یادگیری مضمون، بخشی از پروسه آموزش به پرسش و پاسخ از دانشجویان اختصاص داده می شود. این کار هم در مورد مباحث از قبل آموزش داده شده و در مورد مباحث جدید صورت می‌گیرد تا هم روحیه خلاقیت و تفکر در دانشجویان تقویت شود و هم بر اثر تکرار و بازگویی مباحث، زمینه نهادینه شدن آنها فراهم گردد.
 4. آموزش کلینیکی: زمانی که دانشجویان چهار سمستر تحصیلی را پشت سر گذاشتند و تا حدودی ذهنیت علمی نسبت به رشته پیدا کردند، برای تطبیق آموخته­‌های شان در زمینه طب به وارد شفاخانه­‌ها نیز می­شوند.
 5. تحقیق و حل مسئله: در این روش، به تناسب توان محصلان به آنها موضوع داده می‌شود تا اطلاعات و معلومات خود را از طریق مطالعه و بررسی بیشتر افزایش دهند و نیز مسایلی جهت یافتن راه حل برای آنها پیشنهاد می‌گردد تا در فرصت زمانی داده شده، نتیجه کار خود را گزارش دهند.
 6. کار گروهی: از آن‌ها که یکی از مهارت‌های انسانی مورد نیاز، توانایی ارتباط و کارگروهی با دیگران می باشد، در برخی مضامین اعضای صنف به گروه های خرد چند نفره تقسیم می‌شوند و به آن‌ها کار گروپی داده میشود. مسئولیت و امتیاز کار به همه تعلق می‌گیرد.

۹- شیوه‌های ارزیابی دانشجویان

ارزیابی دانشجویان در دوره طب معالجوی با استفاده از روش­های مختلف صورت می‌گیرد. از مجموع ۱۰۰ نمره‌ای که به هر مضمون به عنوان امتیاز تعلق می‌گیرد، ۶۰ درصد آن مربوط به امتحان کتبی پایان سمستر، و مابقی به اموری مانند حضور منظم در صنف، انجام کار خانگی، حل تمارین، فعالیت در داخل صنف و غیره به تشخیص استاد مربوطه، تعلق می‌گیرد.

نحوه توزیع نمرات در مجموع به شیوه ذیل می‌باشداز:

 1. حضور منظم در صنف با حفظ نظم عمومی ( ۱۰ %)
 2. ارائه کارخانگی و فعالیت‌هایی نظیر: پرسش و پاسخ از مضمون­های گذشته و از مضمون حاضر (۱۰% )
 3. ارزیابی وسط سمستر: این ارزیابی در ختم هفته هفتم انجام می‌شود که امتحان۲۰ % گفته می‌شود (۲۰ %).
 4. ارزیابی ختم سمستر (امتحان نهایی) این ارزیابی در ختم سمستر به صورت کتبی انجام می پذیرد. (۶۰%).

محمد لطیف نظری

موقف اداری: رئیس دانشکده طب معالجوی

درجه تحصیل: ماستری

رتبه علمی: پوهنیار

سابقه کاری:

آثار علمی:

چشم انداز (Vision)

دانشکده طب معالجوی قصد دارد در ارتقاء صحت جامعه با تربیت نیروهای کارآمد، ارائه خدمات صحی معیاری و پژوهش های کاربردی در منطقه پیشتاز باشد.

بیانیه مأموریت (Mission)

تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص، بستر سازی جهت انجام پژوهشهای کاربردی و اساسی، ارائه خدمات صحی متناسب با استندردهای جهانی به منظور کمک به سلامت افراد جامعه و نیازهای صحی کشور.

معرفی دیپارتمنت ها

دیپارتمنت داخله: جهت دریافت بروشور معلوماتی دپارتمنت داخله اینجا کلیک کنید.

دیپارتمنت صحت عامه: جهت دریافت بروشور معلوماتی دپارتمنت صحت عامه اینجا کلیک کنید.

هزینه تحصیلی سمستر وار رشته‌ی طب معالجوی مبلغ 55000 افغانی است.

معاون آموزشی دانشگاه

علی احمد مکارم بختیاری

موقف اداری: معاون علمی تدریسی

درجه تحصیل: ماستری

رتبه علمی: پوهنمل

 

سابقه کاری: 

آثار علمی:

dr mosavi

سید یوسف موسوی

موقف اداری: معاون پژوهش و فن‌آوری

درجه تحصیل: Ph.D

رشته تحصیلی: فزیولوژی

رتبه علمی: پوهندوی

 

سابقه کاری: 

آثار علمی:

Dr.Nazari

محمدلطیف نظری

موقف اداری: رئیس دانشکده طب معالجوی

درجه تحصیل: ماستری

رتبه علمی: پوهنیار

 

سابقه کاری: 

آثار علمی:

Dr.saifullah niazi

سیف الله نیازی

موقف اداری: آمر دیپارتمنت داخله

درجه تحصیل: متخصص

رشته تحصیلی: MD

رتبه علمی: پوهنیار

 

سابقه کاری: 

آثار علمی:

Khan ali mohammadi

خانعلی محمدی

موقف اداری: آمر دیپارتمنت صحت عامه

درجه تحصیل: Ph.D

رشته تحصیلی: صحت عامه

رتبه علمی: پوهندوی

 

سابقه کاری: 

آثار علمی:

جعفر علی مرادی

درجه تحصیل: ماستری

رتبه علمی: پوهنیار

 

سابقه کاری: 

آثار علمی:

موسی بشیر

موقف اداری: 

درجه تحصیل: ماستری

رشته تحصیلی: آموزش بهداشت

رتبه علمی: پوهنیار

 

سابقه کاری: 

آثار علمی:

کانالهای ارتباطی با دانشکده طب معالجوی:

شماره تماس: 0793323190

ایمیل آدرس: medical.faculty@knu.edu.af


Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort konyaaltı escort alanya escort manavgat escort didim escort kemer escort aksaray escort burdur escort kırklareli escort kastamonu escort adıyaman escort belek escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort kırıkkale escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort mersin escort fethiye escort