دانشکده انجنیری

دانشکده انجنیری

معرفی دانشکده

دانشكده انجنیری دانشگاه خاتم النبیین(ص) به عنوان یکی از رشته های اساسی در سال ۱۳۹۰ در چوکات تشکیلات دانشگاه خاتم النبیین(ص) شروع به فعالیت نمود. دانشكده انجنیری مصمم است تا بهترین زمینه را برای تربیت نیروهای متعهد و متخصص متناسب با معیار های جهانی و نیاز های بنیادین کشور فراهم ساخته و نقش بارز را  در توسعه علمی و آبادی کشور داشته باشد.  این دانشکده با در اختيار داشتن کادر علمي توانمند و مجرب، و فضاها، امكانات، تجهيزات لابراتواری  و امکانات تحقیقاتی مناسب، از جايگاه ويژه‌اي به‌خصوص در سطح کشور برخوردار بوده و افتخار دارد که تا اکنون توانسته است به تعداد (۱۶۴) تن از دانشجویان توانمند، متعهد و متخصص، خلاق و متفکر را درطی سه دوره آموزشی در رشته های تخصصی سیول و برق تربیت، و به جامعه تقدیم نماید.

رئیس دانشکده

چشم انداز (Vision)

دانشکده انجنیری دانشگاه خاتم النبیین(ص) مصمم است با تربیت نیروی متعهد و متخصص در عرصه انجنیری از طریق ارائه آموزش های مبتنی بر روشهای نوین، منابع درسی بروز و یافته های نوین تحقیقاتی متناسب و هماهنگ با نیازهای بنیادین محیطی، در توسعه علمی و آبادانی کشور پیشتاز باشد.

بیانیه مأموریت (Mission)

دانشکده انجنیری دانشگاه خاتم النبیین (ص) مأموریت دارد تا نیروی انسانی متعهد و متخصص را در عرصه انجنیری از طریق ارائه آموزش های مبتنی بر روشهای نوین، منابع درسی بروز و یافته های نوین تحقیقاتی متناسب و هماهنگ با نیاز های بنیادین کشور،تربیت نماید.

ارزشها (Values)

 1. تکیه بر ارزشها و اصول دینی و فرهنگی؛
 2. حفظ شأن و کرامت انسانی در جهت تحقق تکریم و رضایت اساتید، دانشجویان، کارکنان و ارباب رجوع؛
 3. قانونمداری و عدالت محوری با تأکید بر اخلاق حرفه ای؛
 4. تعهد، مسئولیت پذیری و پاسخگویی مناسب؛
 5. شایسته سالاری و تخصص محوری؛
 6. توسعه تفکر راهبردی (استراتژیک)؛
 7. حفظ محیط زیست؛
 8. نهادینه کردن روحیه خلاقیت و نوآوری.

اهداف دانشکده انجنیری

اهداف دانشکده انجنیری را می توان در سه بخش آموزشی، تحقیقی، فنی و تخنیکی دسته بندی نمود:

الف- اهداف آموزشی

 1. ارتقاء جایگاه دانشکده در سطح ملی و منطقه ای از طریق ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت و معیاری؛
 2. توسعه رشته ها در حوزه های تخصصی، متناسب به نیازهای جامعه؛
 3. جذب و تربیت دانشجویان متعهد و متخصص؛
 4. جذب و تربیت اعضاء هیئت علمی توانمند، متعهد و متخصص؛
 5. ایجاد فضا و محیط مناسب و استاندارد علمی و آموزشی؛
 6. ارتقاء توان و روحیه خلاقیت و نوآوری؛
 7. ارائه برنامه های آموزشی متناسب و هماهنگ شده با نیازهای بنیادین کشور؛
 8. ایجاد سهولت های لازم در قسمت مبادله دانشجو با دانشگاه های داخلی و خارجی؛
 9. افزایش توانمندیهای مدیریتی بر اساس شاخصهای عملکردی.

ب- اهداف تحقیقی

 1. ایجاد ظرفیت های تحقیقی در اساتید و دانشجویان؛
 2. نظام مند ساختن فعالیت های تحقیقی کمیته تحقیق دانشکده؛
 3. متمرکز ساختن موضوعات تحقیقاتی بر مسائل بنیادین کشور؛
 4. توسعه همکاریهای تحقیقاتی با سایر دانشگاه ها ملی و بین المللی.

ج- اهداف تخنیکی و فنی

 1. موثرسازی ارتباط میان دانشکده و صنعت (صنایع ابتدائی و پیشرفته)؛
 2. توسعه همکاری با ادارات استاندارد سازی کشور از قبیل ادارات سکتوری و آیسا ؛
 3. ارتقاء کمی و کیفی تجهیزات و امکانات متناسب با نیازمندی برنامه های آموزشی ، تحقیقی و اداری دانشکده.

معرفی دیپارتمنت ها

دیپارتمنت سیول:

دیپارتمنت سیول به منظور انجام مأموریت تعیین شده و دستیابی به اهداف مربوطه، در سال (۱۳۹۰) در چوکات تشکیلاتی دانشکده انجنیری شروع به فعالیت نموده و موضوعات از قبیل طراحی و دیزاین، اجراء، حفظ و مراقبت، و مقاوم سازی انواع ساختمانها، بنا ها و تأسیسات زیربنایی و روبنایی و غیره را نه تنها از لحاظ علمی مورد بحث قرار می دهد، بلکه جنبه های تخنیکی، اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی آنها را نیز مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد. برنامه درسی این رشته شامل ۱۶ واحد درسی دانشگاه شمول، ۲۶ واحد درسی اساسی، ۲۷ واحد درسی اختیاری  و ۷۶ واحد درسی تخصصی می باشد. دانشجویان این رشته بعد از فراغت قادر خواهند بود تا با توانمندی کامل در موقعیت های شغلی ذیل ایفای وظیفه نمایند:

 1. فعالیت مستقیم و غیر مستقیم در پروژه های عمرانی؛
 2. استخدام بحیث انجنیر سیول در وزارت خانه و ادارات سکتوری کشور؛
 3. مدیریت پروژه های عمرانی (مدیر پروژه )؛
 4. طرح و دیزاین ساختمان و بنا (انجنیر دیزاین)؛
 5. اجراء و نظارت از تطبیق پروژه ( انجنیر نظارت)؛
 6. ارزیابی بنا ها و ساحتمانها (انجنیر ارزیاب).

دیپارتمنت برق:

دیپارتمنت برق در سال (۱۳۹۰) در چوکات دانشکده انجنیری به عنوان یکی از شته های مهم در عصر تکنالوژی شروع به فعالیت نموده و به آموزش و کاربرد های مرتبط با الکتریسته، الکترومقناطیس، و الکترونیک می پردازد.

برنامه درسی این رشته شامل ۱۶ واحد درسی دانشگاه شمول، ۲۶ واحد درسی اساسی، ۲۷ واحد درسی اختیاری  و ۷۶ واحد درسی تخصصی می باشد. دیپارتمنت برق با سعی و تلاش فراوان توانسته است تا بستر مناسب را برای تربیت نیروی متهد و متخصص در گرایش های مختلف (گرایش های الکترونیک، مخابرات، کنترول و قدرت) این رشته در مقطع لیسانس مهیا نماید. این دیپارتمنت مأموریت دارد تا دانشجویان را در گرایش های فوق الذکر با چنان دانش، مهارت، و خلاقیت به جامعه تقدیم نماید که نه تنها قادر به اجرای امور مربوطه بوده، بلکه بتوانند موضوعات تخصصی شانرا از دیدگاه اقتصادی، اجتماعی، تخنیکی و محیط زیستی نیز تحلیل و بررسی نمایند.

 • گرايش الكترونيك شامل مطالعه بوردهاي كنترل آسانسور، بوردهاي كنترل فرآیندهای کیمیاوی، بوردهاي كنترل دستگاه هاي صنعتي، و دیزاین مدارهاي الكترونيكي می باشد.
 • گرایش مخابرات شامل مطالعه شناخت، نحوه عملكرد و چگونگي نگهداري و بهره برداري، تجزيه و تحليل و طراحي سيستم هاي مخابراتي، مكانيزم بلندگوها، ارتباطات تلفني بين شهرها و سراسر كشور، فایبرنوري، ارتباطات موبايل، ارتباطات راديويي، ارتباطات بي سيم، محاسبه مكان هاي مناسب براي نصب تقويت كننده، خطوط انتقالي، امواج مايكروويو، آنتن، دستگاه هاي فرستنده و گيرنده، چگونگي پروسس و بازيابي امواج و سيگنال هاي دريافتي، اينترنت انتقال داده ها، ارتباطات ماهواره اي و ساخت رادارها، اصول رادار و رديابي، ارتباطات مخابراتي بين واحدهای نظامي می باشد.
 • گرایش قدرت به مطالعه مسائل از قبیل كنترل جريان و ولتاژ يك سيستم در كليه امور مربوط به خطوط انتقال برق، عايق كاري، فشار ولتاژ، فاصله کیبل ها، جنس پایه، ارتفاع پایه، ترازيستورها، آشنايي با روش هاي توزيع و پخش جريان در يك فابریکه، ساختمان يا يك شهر می پردازد.
 • گرایش کنترول موضوعات مهم از قبیل كنترل دماي داش های صنعتی، كنترل دور الكترو موتور، كنترل راکت، هواپيما، سفينه را مورد مطالعه قرار می دهد.