پیام رییس دانشگاه در ارتباط به روز معلم

پیام رییس دانشگاه در ارتباط به روز معلم

تقدیم به معلم!

تکریم معلم و تجلیل از روز معلم نماد پرشکوه و بارز تعظیم شعایر الهی و پاسداشت از مقام بلند دانش انسانی و ارزش اسلامی است. اگر در تفکر اسلامی دانش‌اندوزی و معرفت‌گستری از ارزش‌های بنیادین جامعه انسانی است، بدون تردید کارگزاران این عرصه معلمان، اساتید و اندیشمندانی هستند که از جان و وجود خویش برای پر فروغ‌تر نمودن چراغ علم و دانش مایه گذاشته‌اند. آنانی که با شمع وجود خویش بر دل تاریکی‌های جهل، نور دانش و معرفت را گسترانده جامعه‌ی انسانی را از نور حیات‌بخش دانش و از سرچشمه‌ی ذلال معرفت بهره‌مند نمودند. تعلیم و تربیت روش عملی نبی گرامی اسلام برای هدایت انسان به ‌سوی سعادت و کمال بود که فرمود”و یزکیهم و یعلمهم الکتاب”. از این منظر معلمی شغل نبی خاتم  و معلمان از ادامه‌دهندگان این رسالت عظیم دینی و خط مشی نبوی برای رستگاری انسان و جامعه‌ی انسانی است.

چراغ دانایی، روشنایی جامعه را به ارمغان می‌آورد و  آینده‌ی روشن و همراه با زندگی عزتمندانه‌ی دنیوی و سعادت اخروی را برای انسان رقم می‌زند. جوامع انسانی به‌خصوص جامعه‌ی اسلامی افغانستان برای عبور از فقر و درماندگی، عقب‌ماندگی و افتادگی، نیازمندی و وابستگی، بیش از هر چیز نیازمند دانایی و دانش‌اندوزی است. در شرایطی که دشمنان عزت و سعادت مردم ما برای قتل علم و دانش و ویران نمودن سنگرهای دانش‌اندوزی و خردگستری کمر بسته و همه‌روزه فرزندان دانش‌آموز و جویندگان علم و دانش را مظلومانه به‌خاک و خون می‌کشانند، مسؤولیت حاکمان، جامعه و مردم ما را در تجلیل از مقام علم، عالم و معلم و اهتمام بیشتر به حمایت از معلمان و علم‌جویان سنگین‌تر می‌سازد.

جهل و نادانی از موانع اساسی رشد، ترقی و پیشرفت جامعه انسانی است. از این‌روی تلاش برای ریشه‌کن نمودن این بلیه‌ی عظیم مسؤولیت دینی و انسانی همگان است. معلمان، کارگزاران اصلی و بی‌بدیل این رسالت مهم انسانی است. مبارزه‌ی دایمی آنان با جهل و تاریکی و پر فروغ نگهداشتن چراغ دانش در دل تاریکی‌ها و جهالت‌ها، مصداق بارز مجاهدت الهی و انسانی است. مبارزات پیگیر و شبانه‌روزی معلم  زمینه‌های رشد و ترقی کشور را در سایه‌ی استحکام وحدت ملی و اخوت اسلامی فراهم می‌سازد.

ضمن گرامی‌داشت روز معلم، به پیشگاه همه‌ی پرچمداران علم و دانش و همه‌ی معلمان کشورم که با تحمل رنج‌ها و دردها، هم‌چنان با قامت استوار و عزم ماندگار چراغ علم و دانش را در کشور پر فروغ نگهداشته‌اند، ادای احترام می‌نمایم. ارزومندم با گسترش تفکر دانش‌پروری  و روحیه‌ی علم‌اندوزی بیشتر و درک عمیق‌تر از جایگاه بلند دینی و انسانی علم و معلم شاهد بالندگی بیشتر درخت تنومند علم و دانش و زندگی عزتمندانه و سعادتمندانه مردم وکشور خود باشیم.

 

دکتر عبدالقیوم سجادی

رئیس دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)

 

افزودن یک نظر

* لطفا تمام موارد را به درستی تکمیل کنید

خبرهای مرتبط