مدیریت نشرات و اطلاع‌رسانی

مدیریت نشرات و اطلاع‌رسانی

مدیریت

این مدیریت زیر نظر ریاست تحقیقات فعالیت می‌کند. وظیفه‌ی آن جمع‌آوری مقاله‌ها، کتاب‌ها و محتوای مجله‌های دانشجویی و نظارت از پیشرفت کار آن‌ها تا مرحله‌ی نشر و پخش است که برایند فعالیت این واحد در قالب کتاب، فصلنامه‌ها و مجله‌های دانشجویی است. علاوه بر جمع‌آوری، پی‌گیری و نظارت از روند نشر کتاب‌ها و فصلنامه‌ها مسؤولیت اطلاع‌رسانی فعالیت‌های دانشگاه و مدیریت شبکه‌های اجتماعی و وبسایت دانشگاه را نیز به عهده دارد. در بخش اجرایی همکار صفحه‌آرایی سایر کارهای دیزاین مربوط به دانشگاه را نیز انجام می‌دهد.

الف) مشخصات مدیر

نام و تخلص: محمدامین رسالت

سال و محل تولد: 1368 ولسوالی مالستان ولایت غزنی

تحصیلات: لیسانس ژورنالیزم دانشگاه کابل و دانشجوی کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل دانشگاه خاتم‌النبیین

سابقه‌ی کاری: 

  1. معلم در لیسه شهید غلام حسن و لیسه فاطمه الزهرا(1394-1397)؛
  2. مدیر مکتب خصوصی پیمان دانش(زمستان 1397 – 1398)؛
  3. منشی معاونت پژوهش( تابستان 1398 – تابستان 1400)؛
  4. مدیر نشرات و اطلاع‌رسانی( خزان 1400).

ب) گرافیک دیزاینر

نام و تخلص: مجتبی احمدی

سال و محل تولد: 1377 جغتوی غزنی

تحصیلات: فارغ 14 از رشته‌ی انجنیری سرک، انستیتیوت ساختمانی و جیودیزی، لیسانس انجنیری سیول دانشگاه کاتب

سابقه‌ی کاری

  1. گرافیک دیزاینر در مطبعه‌ی صنعتی چهاردهی(2015 – 2019)؛
  2. گرفیک دیزاینر دانشگاه خاتم‌النبیین(2020- اکنون).

معرفی مدیریت

معرفی مدیریت

دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)، یک نهاد علمی و آکادمیک است که مأموریت و کارکرد اصلی آن ایجاد زمینه‌های تولید علم و دانش بومی در عرصه‌ی علوم انسانی، فنی و طبی می‌باشد. با توجه به کمبودها و خلأهای موجود در نظام سیاست‌گذاری علمی و آسیب‌های موجود در نظام مدیریت آموزشی و پژوهشی در عرصه‌ی علوم انسانی و مطالعات فنی و پزشکی در افغانستان، این دانشگاه بسط مبانی نظری و تولید دانش‌های کاربردی در این عرصه‌ها را در دستور کار خویش قرار داده است.

چشم‌انداز اصلی دانشگاه در انجام پژوهش‌های اجتماعی، فنی و طبی، معطوف به آن دسته از موضوعاتی است که بتواند گرهی از مشکلات جامعه‌ی علمی کشور را حل نموده و گامی استوار در راستای ترقی و پیشرفت کشور عقب‌مانده‌ی افغانستان بردارد. در این عرصه، ضمن بومی‌سازی دانش روز، دانشگاه درنظر دارد زمینه‌های تولید و تکثیر دانش مدرن در افغانستان را فراهم نماید، تا از این طریق به طور نسبی زمینه‌ی پاسخگویی به نیازها و انتظارات جامعه‌ی افغانستان حاصل شود.

با توجه به مسأله‌ی فوق و در راستای سیاست‌های جاری دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)، انتشارات این دانشگاه مأموریت دارد تا یافته‌ها و نتایج مطالعات و پژوهش‌های انجام شده در گروه‌های مختلف علمی و پژوهشی دانشگاه را با صورتی آراسته و متناسب با معیارهای بین‌المللی و ذایقه‌ی اندیشه‌ورز جامعه‌ی علمی افغانستان منتشر نماید. این انتشارات کوشش می‌کند آثار تهیه‌شده‌ی اساتید و نویسنده‌های برجسته را در صورت کسب امتیاز لازم و تأیید معاونت محترم پژوهش و فن‌آوری به طبع برساند. پس از نشر آثار، از طریق تعامل با اصحاب اندیشه و دانش و مراکز تولید و توزیع فرآورده‌های علمی و فرهنگی، زمینه‌ی تسهیل و تسریع برای دست‌رسی آسان محققان و علاقه‌مندان به آثار منتشره فراهم می‌شود.

مدیریت نشر آثار علمی دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)، تا کنون ده‌ها مجلد کتاب، نشریه‌ی علمی و ویژه‌نامه منتشر کرده است. اما اینک با فرارسیدن سال تحصیلی جدید ۱۳۹۷، با عنایت خداوند و حمایت همه‌جانبه‌ی هیأت رهبری دانشگاه، در نظر دارد تغییرات چشم‌گیری در حوزه‌ی نشر و پخش آثار علمی نخبگان علمی ایجاد نموده و با درنظرداشت نیازمندی‌های جامعه‌ی علمی افغانستان، بخشی از این کاستی‌ها را مرتفع سازد.

  •  لایحه‌ی وظایف مدیریت

۱) اخذ کتب و مقالات علمی تأییدشده از نمایندگان کمیته‌ی تحقیق دانشکده ها؛

۲) پی‌گیری کارهای ویرایش متون؛

۳) پی‌گیری دیزاین و صفحه‌آرایی کتب و مجله ها در هماهنگی با صفحه‌آرا و دیزاینر؛

۴) چک و بررسی متن نهایی کتاب و مجله؛

۵) ارسال کتب و مجله ها به مطبعه و پی‌گیری کارهای چاپ آن ها؛

۶) مدیریت فرایند توزیع و پخش کتاب و مجله ها؛

۷) تهیه‌ی گزارش امور مالی نشرات و ارسال آن به معاونت پژوهش و فن‌آوری.