محکمه تمثیلی

محکمه تمثیلی

تأمین عدالت و احقاق حق یکی از اهداف و خواسته­‌های اساسی جوامع انسانی در طول تاریخ زندگی بشر بوده و خواهد بود. این مهم جامه‌ی عمل نخواهد پوشید مگر اینکه افراد متعهد و متخصص در ساختار نظام عدلی و قضایی کشور که متولی تطبیق قانون و تأمین عدالت است، جای بگیرند. به این منظور دانشکده‌ی فقه و حقوق دانشگاه خاتم النبیین(ص) طبق سال‌های گذشته جهت آشنایی دانشجویان با روند رسیدگی قضایی و صدور حکم محکمه‌ی تمثیلی با همکاری اساتید، سارنوالان و قضات مجرب کشور دایر نمود.

ابتدا به مدت بیش از دو هفته دانشجویان زیر نظر دکتر عزیز الله فصیحی استاد دانشگاه و استاد بیکران یکی از سارنوالان برحال کشور و استاد دانشگاه خاتم النبیین(ص) به صورت کارگاه آموزشی روی دوسیه‌های مورد نظر و چگونکی روند رسیدگی کار کردند که ماحصل آن همراه با اندوخته­‌های حقوقی که در جریان سال‌های تحصیلی از نزد اساتید حقوق این دانشگاه فراگرفته بودند، در قالب محکمه‌ی تمثلی به اجرا گذاشته شد.

جلسه با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید توسط قاری خوش‌صدا دانشجوی گرامی، سمیع‌الله مرادی آغاز گردید. سپس جناب دکتر سید عبداللطیف سجادی ریاست دانشکده‌ی فقه و حقوق در جایگاه قرار گرفت و راجع به اهمیت کارهای عملی و کاربردی از جمله برگزاری محکمه‌ی تمثیلی و نقش آن در تأمین عدالت و اجرای درست قوانین ایراد سخن فرمودند.

در ادامه دانشجویان در قالب سه گروه قضایی به اجرای برنامه پرداختند، هریک از گروه‌های دانشجویانی به حیث سارنوال، هیأت قضایی، متهم و مدعی ایفای نقش کردند که مورد تشویق و تحسین حضار قرار گرفتند. در پایان برنامه دکتر فصیحی گزارشی از نحوه فعالیت و آموزش کارگروه‌های قضایی ارایه نمود، سپس قاضی عبدالباسط بختیاری یکی مستشاران ستره محکمه جمهوری اسلامی افغانستان و استاد بیکران به نقد و ارزیابی عملکرد و اجرای برنامه دانشجویان پرداختند.

افزودن یک نظر

* لطفا تمام موارد را به درستی تکمیل کنید

خبرهای مرتبط