امضای تفاهم‌نامه همکاری همه جانبه با (واحد مرکزی) دانشگاه آزاد اسلامی

امضای تفاهم‌نامه همکاری همه جانبه با (واحد مرکزی) دانشگاه آزاد اسلامی

تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی بین دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) و دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر محمد وحید “بینش” رئیس دانشگاه خاتم النبیین”ص” به امضا رسید.

تفاهم‌نامه همکاری‌های دوجانبه بین دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) و دانشگاه آزاد اسلامی عصر روز چهار شنبه ۱۷ میزان در مجموعه حافظ سازمان مرکزی با حضور دکتر”محمد وحید بینش” رئیس دانشگاه خاتم‌النبیین و “محمدمهدی طهرانچی” رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، منعقد شد.

تبادل استاد، دانشجو و پژوهشگر، برگزاری دوره‌های پسادکتری، ایجاد آزمایشگاه‌های مشترک، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، گسترش فعالیت‌های علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و اقتصاد دانش‌بنیان، توسعه تحصیلات تکمیلی، ارتقا و توسعه علوم طبی در افغانستان از مهم‌ترین محورهای این تفاهم‌نامه است.

دکتر محمدوحید بینش رئیس دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) با ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: در سفر به ایران از برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در ولایات قزوین و مشهد نیز بازدید کردیم که دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی جای تبریک و تقدیر دارد.

دانشگاه خاتم النبیین”ص” نزدیک یک دهه فعالیت در افغانستان فعالیت علمی دارد که توسط حضرت آیت الله العظمی محسنی “رح”  با شعار تعهد و تخصص تاسیس گردید. این دانشگاه در سه بخش علوم انسانی، طبی و انجنیری فعالیت می‌کند و دارای ۱۰ رشته تحصیلی، ۶۰ عضو هیئت علمی، ۱۰۰ استاد مدعو و ۵ هزار دانشجو میباشد.

دکتر بینش با بیان این‌که پیشرفت‌های علمی این کشور را پیشرفت علمی خود می‌دانیم، گفت: نیازمند همکاری همه‌جانبه با جمهوری اسلامی ایران برای توسعه علمی و فرهنگی هستیم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که برگزاری این نشست زمینه‌ساز رشد و پیشرفت هر دو کشور شود.

قابل ذکر است که معاونت تحقیقات، تدریسی و معاونت فرهنگی و اطلاع رسانی به عنوان هیئت همراه در این سفر حضور داشتند.

همچنین دکتر “طهرانچی” رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در آغاز این نشست با خوشامدگویی به ریاست دانشگاه خاتم النبیین(ص)؛ و هیئت همراه، درباره ایجاد شبکه دانشمندان غرب آسیا، جهان اسلام و مقاومت مطرح نموده افزود: یکی از مباحث بسیار جدی و مهم که در طول تاریخ دشمنان همواره در برابرش مانع‌تراشی می‌کردند، شکل‌گیری شبکه دانشمندان کشورهای همسایه است.

وی اظهار کرد: بعد از انقلاب جمهوری اسلامی ایران، پیشرفت علمی چشمگیری حاصل شد، به‌طوری‌که امروزه بیش از هزار دانشمند برجسته در کشور حضور دارند و سیطره علمی که غرب به آن می‌بالید در ایران نیز به وجود آمد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر این‌که توسعه علمی مبتنی بر ایجاد شبکه است، خاطرنشان کرد: بدون‌شک توسعه علمی مبتنی بر توسعه دانشگاهی است و باید حرکت علمی پایه‌دار بین دانشگاه‌ها شکل گیرد.

دکتر طهرانچی خطاب به رئیس و مدیران دانشگاه خاتم‌النبیین افغانستان با بیان این‌که توسعه و پیشرفت ایران بی‌دریغ و بدون منت در اختیار منطقه است، گفت: هر آن‌چه که ایران دارد، متعلق به مردم خوب منطقه است. باعث افتخار است که با کشورهای همسایه و دوست، همکاری و تعاملات علمی و پژوهشی داشته باشیم. لذا همان‌گونه که گذشته تاریخی خوبی را پشت سر گذاشتیم، با ارتباط مؤثر مراکز علمی و حرکت دانشمندان در امنیت کامل در منطقه، رهبری علمی را برای دنیا به وجود می‌آوریم.

وی درباره زمینه‌های همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)؛ اظهار کرد: به دنبال ایجاد مجموعه‌ای با ۴۰۰ عنوان نشریه علمی در همه حوزه‌ها هستیم. استادان دانشگاه خاتم‌النبیین می‌توانند عضو هیئت تحریریه این مجلات شوند. باید مجلات به زبان فارسی در حوزه‌های مختلف علم را گسترش دهیم.

طهرانچی افزود: شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند در خدمت دانشگاه خاتم‌النبیین افغانستان باشد و فعالیت‌های آزمایشگاهی را می توانند به‌راحتی و سهولت در این شبکه انجام دهند.

وی باتوجه به تعدد نماینده گی های این دانشگاه در سطح منطقه و جهان افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در بسیاری از کشورها از جمله افغانستان نماینده گی دارد، از همین جهت روی همکاری‌های مشترک با افغانستان بسیار خوش بین هستیم و امیدواریم با این کشور روابط جدی داشته باشیم.

قابل یاد آوریست که دانشگاه آزاد اسلامی در تمام حوزه‌های علم و دانش فعالیت می‌کند و با دانشگاه‌های دیگر ایران که عمدتاً دولتی و تک‌موضوعی هستند، متفاوت میباشد.

این دانشگاه بعد از انقلاب ایران و بدون بودجه دولتی تأسیس گردیده و در حال حاضر دارای ۵۲۶ واحد و مرکز دانشگاهی، ۷۰۰ مکتب، ۲۴ هزار هیئت علمی و حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو (رتبه سوم جهانی) که یک مجموعه بزرگ را در جهان شکل داده و از نظر تعداد مقالات علمی سرآمد است.

افزودن یک نظر

* لطفا تمام موارد را به درستی تکمیل کنید

خبرهای مرتبط