درباره دانشگاه

دانشگاه در یک نگاه

تاريخچه و معرفی کلی دانشگاه

دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)، در سال 1386هـجری شمسی به همت اندیشمند بلند آوازه و فقیه نام آشنای کشور آکادمسین حضرت آیت الله محمد آصف محسنی (مدظله العالی) بنیانگذاری گردید. این دانشگاه پس از دریافت مجوز رسمی از وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان برای مدت نامحدود، در تاریخ 18/1/1387 با همکاری جمعی از فرهیختگان رسما به کار خود آغاز و اقدام به پذیرش دانشجو نمود.

موسس دانشگاه حضرت آیت الله العظمی محمد آصف محسنی (دام ظله العالی) در سال 1388طی سند رسمی تمام امتیازات مادی و معنوی دانشگاه را به آقایان حاج محمد جواد محسنی با سهام و امتیازهفتاد درصد و دکتر سید عبدالقیوم سجادی سهام سی درصد واگذار نمود. موسس محترم، تمامی اختیارات قانونی خود را به آقای محمد جواد محسنی به­عنوان نماینده تام الاختیار، تفویض فرمودند.

دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) یکی از پیشگام‌ترین نهادهای علمی و اکادمیک در کل کشور می‌باشد که با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تحقیقاتی همراه با کادر علمی مجرب و توانا و به‌ همراه داشتن بیش از ده سال سابقه درخشان در زمینه آموزش و تحقیقات علمی به پرورش فرزندان و آینده سازان وطن عزیز خویش پرداخته و پنج دوره موفقانه فراغت محصلین خویش را در سطوح ماستری و لیسانس و در رشته‌های مختلف طبی ، انجینیری و علوم انسانی به جشن نشسته است. این دانشگاه معتبر موفق به چاپ ده­ها جلد کتاب علمی، انتشار مجلات تخصصی و مقالات بین­المللی شده است.

دانشگاه خاتم النبیین(ص) با بیش از 5000 محصل، چهار شعبه جداگانه ،  کادر علمی ‌مجرب با درجه دکترای تخصصی(Ph.D.)  و اندیکس اچ و ماستری،   توانسته است موفقانه با استفاده از روش‌های نوین آموزشی و تحقیقاتی تاکنون در رشته‌های: فقه و حقوق, علوم سیاسی, اقتصاد و مدیریت، جامعه‌شناسی و علوم قرآنی، انجینیری، طب معالجوی، طب دندان، تکنالوژی طبی، قابلگی و کامپیوترساینس به تعلیم و تربیت فرزندان عزیز افغانستان بپردازد. این دانشگاه فعلا دارای یک مرکز تحقیقات و فن آوری مدرن ، دو شفاخانه کدری مجهز ، یک انستیتوت طبی و ده دانشکده با مرکزیت کابل در حال فعالیت می باشد.

چشم انداز و ماموریت دانشگاه

 

 

دیدگاه:

دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) تلاش میکند تا از طریق ارایه‌ی خدمات آموزشی و تحقیقاتی معیاری برای مردم افغانستان جایگاه خاص داشته باشد.

 

ماموریت:

دانشگاه خاتم‌النبیین(ص) برای تربیت کادر متعهد، متخصص و خدمتگزار و انکشاف علمی کشور، متناسب با معیارهای ملی وبین المللی فعالیت می‌نماید.

افتخارات علمی دانشگاه خاتم‌النبیین

دانشگاه خاتم‌النبین به‌عنوان یکی از مراکز علمی و اکادمیک کشور طی ده سال فعالیت علمی خویش با دستاوردها  و افتخارات علمی ارزشمند همراه بوده است. این مرکز علمی خصوصی که اینک پس از ده سال فعالیت علمی در عرصه‌ی آموزش و پژوهش در جایگاه برتر قرار دارد، در اولین ارزیابی علمی وزارت محترم تحصیلات عالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان توانست در میان چهار دانشگاه‌ برگزیده‌ی خصوصی کشور پس از دانشگاه آمریکایی افغانستان در جایگاه برتر قرار گیرد.

دانشگاه خاتم‌النبیین در دو مرکز کابل و غزنی در عرصه‌های مختلف فعالیت‌های علمی در طی مدت ده سال فعالیت خویش، با برخورداری از کادر علمی توانمند و برجسته افتخارات علمی و تحقیقی را به جامعه‌ی علمی کشور تقدیم نماید. اینک بخشی از این افتخارات به اطلاع صاحبان خرد واندیشه و علاقمندان به تحصیلات عالی قرار داده می‌شود.

۱- احراز جایگاه برتر و دوم در برنامه‌ی ارزیابی وزارت محترم تحصیلات عالی. این ارزیابی نشان می‌دهد که دانشگاه خاتم‌النبیین در میان دانشگاه‌های برگزیده‌ی خصوصی کشور، حایز نمره اول و با احتساب دانشگاه امریکایی افغانستان حایز رتبه دوم گردید.

۲- تقدیم بیش از شش دوره فراغت در دوره‌ی لیسانس در رشته‌های مختلف علوم فنی، طبی و علوم اجتماعی (حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد و مدیریت، علوم قرآن و حدیث، کامپیوترساینس و جامعه شناسی) و تقدیم دو دوره فارغین در مقطع ماستری و فوق لیسانس در رشته‌های حقوق جزاء و جرم شناسی، حقوق بین‌الملل و روابط بین‌الملل.

۳- تربیت و تامین نیروی انسانی در ادرات دولتی و مراکز علمی. بیش از ۴۰ فی‌صد فارغین این دانشگاه که از دوره‌ی لیسانس فارغ گردیده اند، اینک در مراکز مختلف علمی و اداری کشور مشغول فعالیت و خدمت می‌باشند و تعداد بیست  تن از فارغین دوره‌ی ماستری این دانشگاه در مراکز تحصیلات عالی کشور مشغول تدریس و فعالیت‌های اکادمیک هستند.

۴- احراز مقام برتر در بخش پژوهش و تحقیقات علمی. دانشگاه خاتم‌النبین توانسته تا کنون در جشنواره‌های علمی محمود طرزی در سه مرحله افتخار برترین آثار تحقیقی را از آن خود سازد. هم‌چنین در بخش مسابقات علمی دانشجویی نیز این دانشگاه در جایگاه برتر و اول قرار گرفت.

۵- در عرصه‌ی نشر و چاب کتاب درسی و متون آموزشی نیز دانشگاه خاتم‌النبیین توانست طی ده سال فعالیت علمی خویش در زمینه‌های حقوق و علوم سیاسی، اقتصاد و مدیریت پنج مورد کتاب درسی و متن آموزشی را به خانواده‌ی تحصیلات عالی کشور تقدیم نماید.

۶- در بخش ارتقای ظرفیت علمی اساتید وکادرعلمی نیز دانشگاه خاتم‌النبین پیشگام بوده است. این دانشگاه در حال حاضر بیش از شصت نفر کادر علمی مجرب و توانمند با درجه‌ی علمی دکترای تخصصی و ماستری در اختیار دارد و برای اولین بار تدریس در تحصیلات عالی را با اساتید برخوردار از درجه‌ی ماستری در کشور را پایه‌گزاری نمود. اجرای بیش از ده مورد بورسیه دکترا برای اساتید محترم از افتخارات این مرکز علمی است.

۷- اعزام بیش از صد دانشجو در رشته‌های مختلف برای بورسیه‌ی دوره‌ی ماستری در خارج از کشور از دیگر افتخارات علمی این مرکز محسوب می‌شود. این بورسیه‌ها برای دانشجویان فارغ ‌التحصیل دانشگاه از طریق تفاهم‌نامه‌ی رسمی با دانشگاه‌های خارجی تهیه و به اجراء گذارده شد.

ساختار سازمانی دانشگاه

سهام‌داران دانشگاه

همرسانی در شبکه های اجتماعی